Παρασκευή 3 Δεκέμβρη 2004
Σελίδα 37
ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΥΕΦΑ
Διπλό... αντίο

Τυπική διαδικασία αποχτάει πλέον ο τελευταίος αγώνας της ΑΕΚ και του Αιγάλεω, στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν (3 - 2) στη Σεβίλλη και το «Σίτι» παραχώρησε ισοπαλία (2 - 2) στη Λάτσιο. Πλέον δεν έχουν, και μαθηματικά, ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση. Πάντως αμφότερες οι ελληνικές ομάδες (ουσιαστικά) αποχαιρέτησαν το θεσμό, με ψηλά το κεφάλι.

Η ΑΕΚ, παρά την κούραση και τις απουσίες, μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 10' με κεφαλιά του Λυμπερόπουλου. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ανέλαβαν τον έλεγχο και όχι μόνο ισοφάρισαν, από άστοχη έξοδο του Χιώτη, με το Μπατίστα (19') αλλά προηγήθηκαν με τον Αντονίτο (28'). Σίγουρα βοήθησαν το έργο τους οι αναγκαστικές αλλαγές (τραυματισμοί) των Αμπονσά, Κωστένογλου, κάπου στα μέσα του ημιχρόνου. Με το... καλημέρα της επανάληψης ο Τζιωρτζόπουλος, με δυνατό μακρινό σουτ ισοφάρισε αλλά η υπεροχή της Σεβίλλης, επιβραβεύτηκε, σχεδόν με τη λήξη, όταν και πάλι ο Μπατίστα (89' πεν.) έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Το Αιγάλεω μπήκε φουριόζικα και μόλις στο 9' προηγήθηκε με σουτ από τον Χλωρό. Ομως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και όχι μόνο ισοφάρισαν, με απευθείας φάουλ του Μούσι (13'), αλλά πήραν προβάδισμα. Σκόρερ και πάλι ο Μούσι, με πλασέ (36'). Η είσοδος, στην επανάληψη, των Αγρίτη και Μπάρκογλου βοήθησε τους γηπεδούχους. Ανέβασαν την απόδοση τους και στο 54' ισοφάρισαν, με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Αγρίτη. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, με τελευταία του Μακρή (90').

Ασχημη εντύπωση δημιούργησε η μη προσέλευση εκπροσώπων της Λάτσιο στη συνέντευξη Τύπου.