Παρασκευή 28 Γενάρη 2005
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Προβάδισμα η Ξάνθη

Μετά από... δύο μέρες, ο αγώνας στην Ξάνθη ολοκληρώθηκε και βρήκε την τοπική Σκόντα νικήτρια με 1-0 επί του Αιγάλεω, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Ακρίτες έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού, χάρη στο γκολ του Σταύρου Λαμπριάκου στο 33`. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» στις 5 Φλεβάρη. O αγώνας, ως γνωστόν, ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε αρχίσει την Τετάρτη όμως διεκόπη στο 21ο λεπτό λόγω συνεχούς βροχόπτωσης. Οι Ακριτες, έπιασαν εξαιρετική απόδοση στο πρώτο μέρος, καρποφόρησε στο 33'. Μάλιστα είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως στο 45' έχασαν μία διπλή ευκαιρία σε σουτ του Μπαϊκαρά (δοκάρι) και κεφαλιά του Λαμπριάκου στη συνέχεια. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Το Αιγάλεω ισορρόπησε τον αγώνα, με την Ξάνθη να προσπαθεί περισσότερο να διασφαλίσει τα νώτα της και να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Το «Σίτι», αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν κατάφερε να δημιουργήσει κινδύνους μπροστά από την εστία της Ξάνθης εκτός από τη φάση στα τελευταία λεπτά αλλά το σουτ Μανουσάκη απέκρουσε ο Πιζανόφσκι.

• Ο πρώτος αγώνας ανάμεσα στην Καστοριά και την Πτολεμαΐδα, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του κυπέλλου Ελλάδας, που επρόκειτο να διεξαχθεί χτες αναβλήθηκε λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου που είχε καλυφθεί από χιόνι.