Πέμπτη 31 Μάρτη 2005
ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ - ΑΕΚ 69-62
Σταμάτησε στην Πόλη

Στην Κωνσταντινούπολη σταμάτησε χτες η ευρωπαϊκή πορεία της ΑΕΚ για φέτος, αφού η ήττα από την Εφές Πίλσεν με 69-62 αφήνει την ελληνική ομάδα εκτός της προημιτελικής φάσης της φετινής Ευρωλίγκας. Η Ενωση ισοβάθμησε στην πρώτη θέση του ομίλου με Μπένετον (νίκησε άνετα την Προκόμ στην Πολωνία με 85-51) και την Εφές αλλά τελικά στις διαφορές έμεινε τρίτη. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη προσπάθησε να χαλάσει τη γιορτή που είχε στηθεί στο «Αμπντί Ιμπεχτσί», όμως οι γηπεδούχοι δεν ήταν διατεθειμένοι να την αφήσουν. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη και την πρόκριση. Αντίθετα, τα κενά της ΑΕΚ μέσα στη ρακέτα και η πολύ κακή βραδιά του Σάντρο Νίσεβιτς στάθηκαν εμπόδια στο να κάνει την υπέρβαση. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 17-10 ενώ στο επόμενο δεκάλεπτο η «Ενωση» βελτίωσε την επιθετικότητα κυρίως χάρη στους Χατζή, Ζήση, Μπέιλι, πλησιάζοντας τη διαφορά στο 32-28 και κλείνοντας το ημίχρονο 5 πόντους πίσω (38-33). Με την έναρξη της επανάληψης η περιφέρεια της Εφές αφυπνίστηκε και οι Τούρκοι ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στους δέκα πόντους, ενώ από την ΑΕΚ ο Κους ήταν απελπιστικά μόνος για να συμμαζέψει τα πράγματα. Στην τέταρτη, περίοδο παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ αποφάσισε να παίξει το τελευταίο της χαρτί, τα λάθη των παικτών της έδωσαν την ευκαιρία στους Τούρκους να έχουν μια διαφορά ασφαλείας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 38-33, 54-46, 69-62.

ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ: Αρσλάν 9(1), Ντόμερκαντ 18(3), Πρκάτσιν 14, Αμπι 2, Νίκολιτς 8, Γιλμάζ, Κέτσμαν, Πέκερ 1, Σόλομον 4, Κούγκο 13.

ΑΕΚ: Μπέιλι 6, Ζήσης 10(1), Λόλις 10, Τσιάρας, Χατζής 12(2), Νικολα?δης, Πελεκάνος, Νίσεβιτς 6, Αντιτς 3(1), Κους 13(1), Μπουρούσης, Γλυνιαδάκης.

Αγγίζει την πρόκριση (2004-05-06 00:00:00.0)
Παρέμεινε... ζωντανή (2003-06-19 00:00:00.0)
Ξεκίνησαν κάμποσοι... θα μείνουν πόσοι; (2002-07-14 00:00:00.0)
Οι... αετοί της κορυφής (2002-06-06 00:00:00.0)
Περίπατος σε... άδειες εξέδρες (2001-10-18 00:00:00.0)
Ιδανική πρεμιέρα (2001-10-11 00:00:00.0)