Πέμπτη 31 Μάρτη 2005
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΚΛΙΜΑΝΙΟ 78-55
ΠΑΟ για... Μόσχα

Το δρόμο για την παρουσία του στο φάιναλ φορ της Μόσχας άνοιξε χτες στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός που πήρε πανηγυρική πρόκριση για τους οκτώ της Ευρωλίγκα επικρατώντας της ιταλικής Κλιμάνιο με 78-55. Μάλιστα, με αυτή τη νίκη οι «πράσινοι» κατέκτησαν και την πρώτη θέση του ομίλου αφήνοντας δεύτερη την Ταουγκρές. Ας σημειωθεί ότι οι Ιταλοί ήθελαν ήττα με λιγότερο από 6 πόντους για να προκριθούν αυτοί.

Φορτωμένοι από το άγχος του αποτελέσματος οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να ξεκινήσουν πιο δυνατά και να προηγηθούν με 9-5. Γρήγορα όμως συνήλθαν και με τον πολύ καλό Δημήτρη Διαμαντίδη πήραν τα ηνία του αγώνα προηγούμενοι με 20-12. Η Κλιμάνιο πάντως κατάφερε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να πλησιάσει και πάλι σε 21-17. Ο Γιάκα Λάκοβιτς στην αρχή της δεύτερης περιόδου έδωσε στον Παναθηναϊκό πολύτιμους πόντους και την ευκαιρία να προηγηθεί με 33-20. Η Κλιμάνιο εγκλωβίστηκε στην άμυνα των «πρασίνων» και σε έξι λεπτά πέτυχε μόλις 3 πόντους με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγηθούν οι γηπεδούχοι με διαφορά 12 πόντων (38-26). Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε το ξέσπασμα που χρειαζόταν. Με τους Κουτλουάι και Λάκοβιτς αρχικά και με τον Μπατίστ, ανέβασε απότομα τη διαφορά στους 18 πόντους (48-30) και παρά την αντίδραση της ιταλικής ομάδας η διαφορά παράμενε υψηλή στο ημίχρονο (55-42). Στο τέταρτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό ήταν τα σουτ από την περιφέρεια (Αλβέρτης - Λάκοβιτς) ήταν αυτά που άνοιξαν τη διαφορά στο επιθυμητό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 38-26, 55-45, 78-55

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Λάκοβιτς 26 (3), Μπατίστ 9, Αλβέρτης 5 (1), Διαμαντίδης 15 (1), Κουτλουάι 7 (1), Τσαρτσαρής 5 (1), Καλαϊτζής, Φέμερλινγκ 1, Σκεπάνοβιτς 10 (1)

Κλιμάνιο Μπολόνια (Γιάσμιν Ρέπεσα): Μπελινέλι, Μαντσινέλι 3 (1), Ρομπαλντόνι 3 (1), Μπάγκαριτς 2, Μπαζίλε 2, Βούγιανιτς 15 (1), Σμόντις 21 (1), Ποτσέκο 2, Λόρμπεκ 1, Ντάγκλας 6 (2).