Παρασκευή 27 Μάη 2005
Σελίδα 45
ΜΠΑΣΚΕΤ
Προβάδισμα ο «Δικέφαλος»

Μια ανάσα πριν την πρόκρισή της από τον τελικό του φετινού πρωταθλήματος της Α1 είναι πλέον η ΑΕΚ που νίκησε χτες για δεύτερη φορά το Μαρούσι. Αντίθετα, Παναθηναϊκός και Πανιώνιος βρίσκονται... ξανά στην αρχή μετά την επικράτηση των «κυανέρυθρων» που έφεραν το σκορ στις νίκες σε 1-1.

Στο Γαλάτσι η Ενωση νίκησε με 86-77 το Μαρούσι και αφού προηγουμένως χρειάστηκε να αντιμετωπίσει το φάσμα της ήττας εξαιτίας της άσχημης απόδοσης στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι αν και ξεκίνησαν καλά (9-2) εντούτοις στη συνέχεια παρασύρθηκαν από τον αντεπίθεση του Αμαρουσίου που με κορυφαίο τον Σπανούλη κατάφερε να προηγηθεί με 34-20. Στην επανάληψη οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη βελτιώθηκαν αμυντικά και με τον Ζήση που αναλάμβανε τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες κατάφεραν να ανακάμψουν. Τώρα πλέον οι «κιτρινόμαυροι» θέλουν ακόμα μια νίκη για να σφραγίσουν το εισιτήριο του τελικού.

Στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος επικράτησε του Παναθηναϊκού με 69-67 και έτσι πλέον οι δυο ομάδες έχουν τα πάντα ανοιχτά. Οι «κυανέρυθροι» φάνηκαν πιο παθιασμένοι για τη νίκη και ξεκίνησαν δυνατά παίρνοντας μια διαφορά ασφαλείας που την κράτησαν μέχρι το ημίχρονο (37-30). Στην τρίτη περίοδο οι φωνές του Ομπράντοβιτς αφύπνισαν τους φιλοξενούμενους που πέρασαν μπροστά (52-48). Φινάλε αγωνίας επιφύλαξε η τέταρτη περίοδος με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η αστοχία όμως σε τρίποντο που επιχείρησε ο Σκεπάνοβιτς 3`` πριν το τέλος έδωσε το δικαίωμα για πανηγύρια στους γηπεδούχους.

«Σαλονικιώτικη»... αγωνιστική (2005-02-08 00:00:00.0)
Εκπληξη στη Λάρισα (2004-12-07 00:00:00.0)
«Δίχρωμη»... τριάδα (2002-11-19 00:00:00.0)
«Μπαμ» στη Ν. Φιλαδέλφεια (2002-02-21 00:00:00.0)
«Κίτρινο εξπρές» (2001-11-13 00:00:00.0)
«Διαμαντένια» νίκη (2000-03-16 00:00:00.0)