Πέμπτη 10 Νοέμβρη 2005
Σελίδα 36
Ανετη επικράτηση

Οταν αποφάσισε να ...σοβαρευτεί, να βελτιώσει το σερβίς του και το μπλοκ, τότε τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τον Παναθηναϊκό, που πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στον όμιλο του Τοπς Τιμς Καπ, αφού επικράτησε στη Γλυφάδα της τουρκικής Ερντεμινσπορ με 3-0 (25-17, 25-10, 25-15). Ετσι οι «πράσινοι» έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης στον επόμενο γύρο. Στο ξεκίνημα οι «γηπεδούχοι» έδειξαν να αιφνιδιάζονται από το καλό ξεκίνημα της τουρκικής ομάδας και υπέπεσαν σε πολλά λάθη. Αποτέλεσμα ήταν μέχρι τα μισά του πρώτου σετ το παιχνίδι να είναι ντέρμπι (5-4, 6-5, 10-10). Η βελτίωση του μπλοκ και η απόδοση του Γκόμεζ όμως έδωσαν το δικαίωμα στο «τριφύλλι» να πάρει μια διαφορά ασφαλείας (14-13, 17-14, 21-16) καθώς και το πρώτο σετ. Πιο εύκολα εξελίχθηκαν τα πράγματα στο δεύτερο σετ, όπου η ελληνική ομάδα ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή της και με οδηγό τον Μπάεφ εκμεταλλεύτηκε τις επιθέσεις του πρώτου χρόνου. Η Ερντεμινσπορ προσπάθησε να αντεπιτεθεί στο τρίτο σετ αλλά δεν μπόρεσε να αντέξει την πίεση του Παναθηναϊκού.

• Με αντίπαλο την πρωταθλήτρια Ευρώπης, γαλλική Τουρ, την οποία υποδέχεται στο κλειστό του Ρέντη (18.00, ΕΤ1) συνεχίζει τους αγώνες του ο Ολυμπιακός για τον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Η νίκη είναι μονόδρομος για τους γηπεδούχους προκειμένου να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για πρόκριση.