Παρασκευή 3 Φλεβάρη 2006
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΞΑΝΘΗ 1-1
Πάγωσε... απότομα

Ηταν που ήταν παγωμένο το Καραϊσκάκη από την απουσία του κόσμου (λόγω της τιμωρίας) ήρθε και το γκολ του Λαμπριάκου στο 86΄ να παγώσει ακόμα περισσότερο το κλίμα στον Ολυμπιακό. Η Ξάνθη με το 1-1 που απέσπασε στον πρώτο αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου έχει ελαφρύ προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς. Και παράλληλα προσγείωσε ανώμαλα τους «ερυθρόλευκους» τρεις μέρες μετά τη σπουδαία νίκη επί του Πανιωνίου στο Πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι επιβάλλοντας το ρυθμό τους. Μάλιστα, στο 21΄ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Ριβάλντο πήραν το προβάδισμα που τους... έλυσε ακόμα περισσότερο τα πόδια. Μάλιστα, έχασαν και κάποιες ευκαιρίες με τον Κωνσταντίνου (12΄, 18΄, 44΄) και Μπαμπαγκίτα (41΄). Και αμυντικά όμως δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα αφού η Ξάνθη παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ συνέχισε τους αμυντικούς προσανατολισμούς της. Χαρακτηριστικό είναι ότι την πρώτη καλή ευκαιρία την έχασε στο 42΄ με τον Μπαϊκαρά. Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη αφού ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Μέχρι λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση. Μετά το 80΄ όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν πιο πολλές επιθετικές πρωτοβουλίες και στο 86΄ με τον Λαμπριάκο κατάφεραν να φύγουν με αυτό που ήθελαν.

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Πάντος (74΄ Πατσατζόγλου), Ανατολάκης, Γεωργάτος, Σούρερ, Μάριτς, Στολτίδης, Ριβάλντο, Μπαμπαγκίτα (63΄ Οκκάς), Τζόρτζεβιτς, Κωνσταντίνου. Ξάνθη: Πιζανόφσκι, Τοροσίδης, Ζουέλα, Σίκοφ, Παπαδημητρίου, Φλίσκας 79΄ (Κιντάνα), Αντζας, Μπάρκογλου (56΄ Μάνσο), Γαρπόζης, Μπαϊκαρά (66΄ Τσικίνιο), Λαμπριάκος.

Προβάδισμα ΑΕΚ, φωνάζει ο Ατρόμητος (2019-02-08 00:00:00.0)
Κόκκινη κυριαρχία (2005-05-24 00:00:00.0)
Προβάδισμα η Ξάνθη (2005-01-28 00:00:00.0)
Την τύχη στα.... πόδια του (2004-11-24 00:00:00.0)
Βήμα πρόκρισης (2004-09-29 00:00:00.0)
Επικράτησαν τα φαβορί (2002-08-14 00:00:00.0)