Πέμπτη 6 Ιούλη 2000
«Καρέ» ρεκόρ

Εντυπωσιακή εμφάνιση, που συνοδεύτηκε από τέσσερα πανελλήνια ρεκόρ, πραγματοποίησε ο Χρήστος Χριστοφορίδης στο β' γκρουπ της κατηγορίας των 77 κιλών του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος άρσης βαρών εφήβων, που γίνεται στην Πράγα. Ο Ελληνας πρωταθλητής στο αρασέ σήκωσε αρχικά 140 κιλά και στη συνέχεια 145 κιλά, καταρρίπτοντας δύο φορές το ρεκόρ του Γιώργου Μαρκουλά, που ήταν 138κ. από το πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών - ελπίδων, το οποίο έγινε τον περασμένο Δεκέμβρη στο Ηράκλειο της Κρήτης. Στο ζετέ, ο 20χρονος πρωταθλητής σήκωσε 175 κιλά στη δεύτερη προσπάθειά του και ισοφάρισε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, ενώ είχε και μία αποτυχημένη στα 177,5κ. Ετσι, κατέκτησε την 3η θέση στην κίνηση του ζετέ και τη 2η στο σύνολο με 320κ. Η επίδοση αυτή αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Διακρίσεις πέτυχαν και οι Ελληνες έφηβοι που αγωνίζονται στη γαλλική πόλη Ναντ, στα πλαίσια του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος ελληνορωμαϊκής. Συγκεκριμένα, ο νεαρός πρωταθλητής μας, της ελληνορωμαϊκής πάλης στα 97 κιλά, Γιώργος Κουτσιούμπας, προκρίθηκε στον τελικό του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος εφήβων, αφού νίκησε 4-0 στον ημιτελικό το Βούλγαρο Ντίντνεφ. Ο Ξενοφών Κουτσιούμπας στα 130 κιλά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, νικώντας 3-0 στο «μικρό τελικό» το Ρώσο Τσερνιτσένκο. Δεν κατάφερε όμως να προκριθεί στον τελικό, γιατί έχασε 3-2 στην παράταση (κανονικός αγώνας 1-1) από το Γεωργιανό Τσουρτσούμια.