Τρίτη 8 Ιούλη 1997
Ατυχος ο ΠΑΟ

Η κλήρωση των ευρωπαϊκών κυπέλλων

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο άτυχος των ελληνικών ομάδων στην κλήρωση των ευρωπαϊκών κυπέλλων που έγινε το Σάββατο στη Βιέννη. Οι "πράσινοι" κληρώθηκαν για τη δεύτερη φάση (28 - 30 Νοέμβρη) στον 1ο όμιλο του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας που θα διεξαχθεί στο Ζόνοβεν του Βελγίου. Αντίπαλοί του η τοπική ομάδα, η ισχυρή γαλλική Μονπελιέ και ο ηττημένος του αγώνα Πάφου - Ζεγκουνόβσκε (ΠΓΔΜ).

Αντίθετα η Ορεστιάδα που θα φιλοξενήσει τον 7ο όμιλο έχει εύκολους αντιπάλους. Την ουγγρική Βάσας, τη νικήτρια του αγώνα Λουγκάνσκ (Ουκρ.) - Χάζτορ (Ισρ.) και την ηττημένη του αγώνα Μπάτσφζορντ (Νορβ.) - Γκενόφτε (Δαν.).

Στο Κύπελλο Συνομοσπονδίας γυναικών ο Φιλαθλητικός θα αντιμετωπίσει στο Βέλγιο την τοπική Ζαν, την Καστέλα Σπλιτ και τα Τίρανα. Στην ίδια διοργάνωση ο Ιωνικός στη Σλοβακία θα παίξει με την τοπική Πέζινοκ, τη ρωσική Εκατερίνεμπουργκ και την ηττημένη του αγώνα Χόλτε (Δαν.) - Μαμέρ (Λουξ.).

Στον επόμενο γύρο περνά η νικήτρια του ομίλου.

Ο Αρης στο Πρωταθλητριών, ο Ολυμπιακός στο Κυπελλούχων, τα Βριλήσσια στο Πρωταθλητριών των γυναικών και ο Παναθηναϊκός στο Κυπελλούχων των γυναικών πέρασε μπάι στον τρίτο γύρο.

• Το δίδυμο Τριανταφυλλίδης - Μαυράκης κατέκτησε το τέταρτο τουρνουά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ που έγινε στην Κατερίνη κερδίζοντας στον τελικό τους Δημητρακάκο - Οικονόμου. Ετσι βρίσκονται στην πρώτη θέση της κατάταξης. Στις γυναίκες για άλλη μια φορά επικράτησαν οι Σφυρή - Καραντάσιου.
  • Η Ιταλία κατέκτησε το Γουόρντ Λιγκ κερδίζοντας στον τελικό την Κούβα με 3 - 0. Στο μικρό τελικό Ρωσία - Ολλανδία 3 - 0.
Κρίσιμος αγώνας στο Τρεβίζο (2000-02-09 00:00:00.0)
ΧΑΝΤΜΠΟΛ (1999-08-10 00:00:00.0)
Κρίσιμες ευρωπαϊκές μάχες (1998-02-11 00:00:00.0)
"Εμφύλια σύγκρουση" (1996-02-07 00:00:00.0)
Αντρικά χαμόγελα, γυναικεία κλάματα (1996-01-11 00:00:00.0)
Περίπατος της Ορεστιάδας (1996-01-10 00:00:00.0)