Σάββατο 26 Ιούλη 1997
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΕΦΗΒΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Αργυρός ο Ιακωβάκης

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Περικλής Ιακωβάκης στα 400 μ. του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων - Νεανίδων, που διεξάγεται στη Λουμπλιάνα της Σλοβενίας. Ο Ελληνας πρωταθλητής ήταν δεύτερος στον τελικό του αγωνίσματος με χρόνο 46.68, ενώ την πρώτη θέση πήρε ο Ισπανός Κανάλ με 46.04 και τρίτος ο Βρετανός Νέισμιθ με 47.11.

Στη σφαιροβολία, ο πρωταθλητής μας Βάιος Τίγκας πήρε την 8η θέση με 16.78 μ., ενώ η νεαρή πρωταθλήτρια της σφυροβολίας, Ευδοκία Τσαμόγλου, προκρίθηκε στον αυριανό τελικό. Στο ίδιο αγώνισμα, η Ευαγγελία Δερβίνη αποκλείστηκε, αφού σημείωσε επίδοση 47.90 μ. Στο μήκος, ο Χρήστος Κυρίτσης κατατάχτηκε 9ος με 7.04μ.

Χτες επίσης αποκλείστηκαν ο Πιετρής στα 110 μ. (4ος στη 3η σειρά των προκριματικών με 14.52), ο Γκαβέλας στα 200 μ. (6ος στην 1η σειρά με 21.71), ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Οικονόμου (4η σειρά) τερμάτισε 5ος με 21.69. Εξάλλου, η Τσιτσικά στο επί κοντώ ήταν 9η στο γκρουπ όπου μετείχε, ξεπερνώντας τα 3.30 μ. (είχε τρεις αποτυχημένες στα 3.50 μ.).

Η τρίτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος είχε και παγκόσμιο ρεκόρ στην κούρσα των 100 μ. Ο Βρετανός Ντουέιν Τσέιμπερς πρώτευσε με χρόνο 10.06 (ευνοϊκό άνεμο +2), καταρρίπτοντας το παλιό 10.08 του Ομπαντέλε Τόμσον από τα νησιά Μπαρμπάδος.