Τετάρτη 2 Απρίλη 1997
Παράταση στην αγωνία

Στον τελικό των γυναικών ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 2 - 2 κερδίζοντας τα Βριλήσσια με 3 - 1

Παράταση στην αγωνία για τον πρωταθλητή στην Α1 των γυναικών δόθηκε χτες στο κλειστό της Λεωφόρου, αφού ο Παναθηναϊκός νίκησε τα Βριλήσσια με 3 - 1 (16 - 14, 15 - 9, 9 - 15, 15 - 11), και ισοφάρισε σε 2 - 2. Ετσι όλα θα κριθούν στην έδρα των Βριλησσίων την Παρασκευή.

Στο χτεσινό παιχνίδι οι πράσινες ήταν καλύτερες σε επίθεση και άμυνα, ενώ οι φιλοξενούμενες σε μπλοκ και σερβίς. Καρδιές έσπασαν στο τελευταίο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8 - 3. Ομως οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 11 - 10. Οι "πράσινες" παίκτριες ξαναβρήκαν όμως τον εαυτό τους και επικράτησαν με 15 - 11.

Με δυο αγώνες συνεχίζεται σήμερα η προημιτελική φάση των πλέι οφ στην Α1 ανδρών. Στην Παιανία στις 18.00 ο Κτησιφώντας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό που ήδη προηγείται με 2 - 1 νίκες και εάν νικήσει και σήμερα περνάει οριστικά στην επόμενη φάση. Σε διαφορετική περίπτωση (νίκη των γηπεδούχων) οι δυο ομάδες ξαναπαίζουν το Σάββατο στη Λεωφόρο. Στη Θεσσαλονίκη ο Αρης υποδέχεται τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (19.30) και θέλει μια νίκη για πρόκριση στα ημιτελικά.