Πέμπτη 22 Αυγούστου 1996
ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-0
Ονειρο ήταν και πάει...

Βαριά ήττα από τους Νορβηγούς και "αντίο" Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πράσινοι θα αγωνιστούν τώρα στο ΟΥΕΦΑ

Ανέτοιμος ο Παναθηναϊκός, γνώρισε χτες την ήττα 3-0 στο Τρόντχαϊντ της μακρινής Νορβηγίας και αποχαιρέτησε το Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πράσινοι φάνηκαν κουρασμένα... παλικάρια απέναντι στους δυνατούς και ορεξάτους Σκανδιναβούς, που στην κυριολεξία "έτρωγαν σίδερα". Αυτό το πάθος που είχαμε θαυμάσει πέρσι στους παίκτες του Ρότσα, έλειπε χτες και έτσι η ήττα και ο αποκλεισμός ήρθαν φυσιολογικά. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του και ισοφάρισαν το γκολ του Βαζέχα στο ΟΑΚΑ στο 62 με τον Στραντλ. Το ματς πήγε στην παράταση όμως μέσα σε πέντε λεπτά οι Νορβηγοί "καθάρισαν" το ματς. Οι όποιες προσπάθειες για ένα γκολ της τιμής δεν ευοδώθηκαν για την ελληνική ομάδα. Από τη νικήτρια κορυφαίοι παίκτες οι: Ιβερσεν, Σκάλμερσουντ, Στένσας, ενώ από τον "χλωμό" ΠΑΟ διασώθηκαν οι Ουζουνίδης, Μάρκος.

Καλή η διαιτησία του Αγγλου Πολ Ντάρκινς "κιτρίνισε" τους Στραντλ, Μπορέλι, Αποστολάκη και Στάουρβικ.

Το φιλμ του αγώνα

1': σουτ Στένσας ,απόκρουση Βάντσικ.

7': φάουλ Αποστολάκη μπλόκαρε ο Γιάμφταλ.

10': κεφαλιά Ιβερσεν εξουδετέρωσε ο Βάντσικ.

12': σουτ Ιβερσεν, μόλις άουτ.

30': Μοναδικό τετ α τετ Βαζέχα, άνοιξε περισσότερο την μπάλα και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία.

42': σουτ Μπράντμπακ, διπλή σωτήρια απόκρουση Καλιτζάκη και Ουζουνίδη.

43': κεφαλιά Μπορέλι, σε κόρνερ ο Γιάμφταλ.

49': δυνατό βολέ Στένσας μόλις άουτ.

62': σουτ Σκάλμερσουντ, ασθενής απόκρουση Βάντσικ, πάσα του Γιάγκομπσεν στον Στραντλ που με γυριστό σουτ έγραψε το 1-0.

93': λάθος Καλιτζάκη, στην "κόντρα" ο Ιβερσεν υποδειγματικό πλασέ 2-0.

95': σουτ Μπορέλι, σε κόρνερ ο Γιάμφταλ.

97': δυνατό βολέ Χέγκεμ έξω από την περιοχή στο "παραθυράκι" του Βάντσικ 3-0.

101': μοναδική ευκαιρία Βαζέχα απέκρουσε ο Γιάμφταλ.

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ: Γιάμφταλ, Χόφτουν, Μπράγκσταντ (76' Στάουρβικ), Στένσας, Στραντλ (88' Χέγκεμ), Σκάλμερσουντ, Λέκεν (19' Κβάρμε), Μπράντμπακ, Γιάγκομπσεν, Ιβερσεν, Σόλτβεντ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βάντσικ, Αποστολάκης, Ουζουνίδης, Γ. Χ. Γεωργιάδης, Καλιτζάκης, Κολιτσιδάκης (73' Χριστοδούλου), Μπορέλι (96' Μαραγκός), Καπουράνης, Βαζέχα, Αλεξούδης (66Λαγωνικάκης), Μάρκος.