Πέμπτη 16 Μάρτη 1995
ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
Πριγκίπισσα η Παρί

Απέκλεισε την Μπαρτσελόνα με 2-1 και αγωνίζεται με τη Μίλαν στα ημιτελικά. Αγιαξ - Μπάγερν το άλλο ζευγάρι

Δέκα λεπτά ήταν αρκετά να ανατρέψουν τα πάντα και να στείλουν την Παρί Σεν Ζερμέν στους τέσσερις του Τσάμπιονς Λιγκ στο χτεσινό παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα. Ασχετα όμως με το ποιος ήταν νικητής και ποιος ο χαμένος, το σίγουρο είναι ότι στο χτεσινό παιχνίδι ουσιαστικός νικητής ήταν το ποδόσφαιρο. Αν και η Παρί Σεν Ζερμέν στο πρώτο ημίχρονο είχε τέσσερα δοκάρια με τους Γουεά και Ραφι, εν τούτοις η Μπαρτσελόνα με την έναρξη του Β μέρους ήταν αυτή που σημείωσε το γκολ με κεφαλιά του Βακέρο. Στο 73 ο Ραφι ξαναζέστανε το Παρκ ντε Πρενς αφού ισοφάρισε, ενώ στο 83ο Γκερέν με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Ισπανών και τους Γάλλους στον έβδομο ουρανό.

Πανηγυρική πρόκριση στους τέσσερις πήρε ο Αγιαξ που νίκησε στην έδρα του τη Χάιντουκ με 3-0. Το σκορ του παιχνιδιού άνοιξε ο Κανού στο 39, ενώ ο Φρανκ Ντε Μπόερ με δυο γκολ στο 44και στο 68 ολοκλήρωσε το θρίαμβο των Ολλανδών. Υπενθυμίζεται ότι το πρώτο παιχνίδι στο Σπλιτ είχε τελειώσει χωρίς γκολ.

Η Μπάγερν Μονάχου πάγωσε το Γκέτεμποργκ αφού απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την τοπική ομάδα και ήταν αυτή που προκρίθηκε στα ημιτελικά. Η γερμανική ομάδα αν και αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 20 λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Σεούρ κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 χάρις στα γκολ του Τσίκλερ στο 64 και του Νέρλιγκερ στο 71. Οι Σουηδοί κατάφεραν να μειώσουν στο 79 με τον Λίλιεμποργκ και ισοφάρισαν στο 88με τον Μάρτινσον. Το πρώτο παιχνίδι στο Μόναχο είχε λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Στην Πορτογαλία η Μίλαν απέσπασε λευκή ισοπαλία από την Μπενφίκα και προκρίθηκε στα ημιτελικά χάρις στο 2-0 του πρώτου αγώνα.

Ετσι τώρα τα ζευγάρια των ημιτελικών είναι: Μίλαν - Παρί Σεν Ζερμέν και Αγιαξ - Μπάγερν Μονάχου.

Σφραγίζονται τα ημιτελικά (2024-04-16 00:00:00.0)
ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ (2014-11-25 00:00:00.0)
Προβάδισμα για Μπάγερν, Μπάρτσα (2013-04-03 00:00:00.0)
"Κερδισμένες" Γιούβε - Μπάγερν (1999-04-09 00:00:00.0)
Ανάσταση στη Μαδρίτη (1997-03-20 00:00:00.0)
Χρυσές ισοπαλίες (1995-03-02 00:00:00.0)