Πέμπτη 16 Μάρτη 1995
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΛΕ+ΔΚΙ
Παρ' ολίγον αυτόχειρ

Η Ορεστιάδα κινδύνευσε στη Θεσ/νίκη από τον Ηρακλή. Κέρδισε τελικά με 3-2

Το "χάρο με τα μάτια" είδε χτες στο Κατσάνειο η Ορεστιάδα, ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κατάφερε να κερδίσει όμως τον Ηρακλή με 3-2 (14-16, 15-13, 15-12, 12-15, 15-12) και να ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό στην κορυφή με 35 βαθμούς. Οι ακρίτες του Εβρου, όμως, με τα δύο σετ που έχασαν δεν έχουν πλέον πλεονέκτημα στη διαφορά των σετ απέναντι στον ΠΑΟ. Η Ορεστιάδα έχει τώρα 52-19, ενώ ο ΠΑΟ 51-18. Η διαφορά είναι η ίδια, όμως η Ορεστιάδα έχει περισσότερα κερδισμένα. Η συνέχεια της κούρσας του τίτλου αναμένεται συγκλονιστική.

Το χτεσινό παιχνίδι στο Κατσάνειο ήταν ένα από τα καλύτερα του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι παρότι έχαναν με 11-5 στο πρώτο σετ κατάφεραν να το κερδίσουν. Αντιστροφή του σκηνικού στο δεύτερο σετ όπου ο γηραιός κέρδιζε με 11-4 αλλά το έχασε. Στο τέταρτο σετ η Ορεστιάδα πήρε προβάδισμα με 7-1 αλλά το έχασε με 15-12. Στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενοι πιο έμπειροι πήραν τη νίκη ενώ οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για λάθος απόφαση του δεύτερου διαιτητή Μιχελινάκη. Ο Ηρακλής είχε κορυφαίο τον Θεοδωρίδη, ενώ από την Ορεστιάδα ξεχώρησε ο Σαμαράς ενώ οι υπόλοιποι συμπαίκτες του δε βρέθηκαν σε καλή μέρα.

Εύκολες νίκες πέτυχαν τα φαβορί στις υπόλοιπες χτεσινές συναντήσεις. Ο Αρης κέρδισε στο Παλαί Ντε Σπορ τον Εσπερο με 3-0 (15-12, 15-10, 15-10).

Στη Νέα Φιλαδέλφεια ο Ολυμπιακός κέρδισε χωρίς να κοπιάσει τον Ιωνικό ΝΦ με 3-0 (15-5, 15-3, 15-5). Εύκολη νίκη πέτυχε και ο Κτησιφώντας στα Γιάννενα επί της τοπικής ομάδας με 3-0 (15-2, 15-8, 15-6).