ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Α' ΕΘΝΙΚΗ
Γύρισαν την πλάτη οι φίλαθλοι

Ρεκόρ αρνητικής προσέλευσης των φιλάθλων στα γήπεδα - απάντηση στα θλιβερά επεισόδια. Κερδισμένη της 13ης αγωνιστικής η ΑΕΚ, που ξέφυγε κι άλλο από τον Ολυμπιακό, οποίος "παραπάτησε" στον Πύργο

Ο κατήφορος του ελληνικού ποδοσφαίρου φάνηκε και με το... παραπάνω στη "γρουσούζικη" 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' Εθνικής. Με το ζόρι πήγαν στα γήπεδα κάτι παραπάνω από 20.000 φίλαθλοι και το... μήνυμα πρέπει να ελήφθη από τους ειδικούς και μη του δύσμοιρου επαγγελματικού, τρομάρα του, ποδοσφαίρου. Ηταν η αρνητικότερη προσέλευση από την αρχή του πρωταθλήματος. Ισως και να έπεται συνέχεια...

Στον αγωνιστικό τομέα η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής. Κέρδισε 2-1 τον Εθνικό και έμεινε μόνη πρώτη, τρεις βαθμούς από τον δεύτερο Ολυμπιακό. Το συγκρότημα του Ντούσαν Μπάγεβιτς "σκόνταψε" στον Πύργο (1-1) αν και είχε καταφέρει να προηγηθεί στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες με ένα σούπερ Βαζέχα που πέτυχε τα τρία από τα τέσσερα γκολ (4-1) του "τριφυλλιού" κόντρα στην Καβάλα, που είχε το... θράσος να προηγηθεί.

Ενας Βραζιλιάνος, ο Αντριόλι, για μια ακόμη Κυριακή "ξελάσπωσε" τον Ιωνικό. Με ένα "δολοφονικό" σουτ στο παρά πέντε (85') της λήξης του αγώνα έστειλε τον Ηρακλή... στην κόλαση.

Με το ίδιο σκορ 1-0 ο ΠΑΟΚ συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του. Η ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη με ένα γκολ του φορμαρισμένου Τζο Νάγκμπε επικράτησε του Απόλλωνα, που είχε στον πάγκο του για τελευταία φορά τον Μπάμπη Τεννέ. Τη θέση του, εκτός απροόπτου, θα πάρει ο γνωστός Ολλανδός Τάις Λίμπρεχτς που ήταν προχτές στην εξέδρα της Τούμπας.

Εντυπωσιακές νίκες σημείωσαν: ο ΟΦΗ 3-0 επί της Βέροιας, καθώς και ο Πανιώνιος 4-0 την Προοδευτική. Το ντεμπούτο του Νίκου Καρούλια στον πάγκο των "βυσσινί" κάθε άλλο παρά θετικό ήταν...

Επιτέλους νίκη για την Καλαμάτα. Η "μαύρη θύελλα" κέρδισε 2-0 τον Αθηναϊκό και έτσι έκανε ένα μικρό βήμα για την ανάκαμψή της. Σε αναζήτηση προπονητή, αν και ο Τεννές δείχνει να είναι μια ανάσα από την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας.

Τέλος, τη μοναδική εκτός έδρας νίκη της αγωνιστικής σημείωσε χτες η Παναχαϊκή στην Ξάνθη. Ο Βασίλι Νοβοχάτσκι χάρισε τους πολύτιμους βαθμούς στους Πατρινούς με καρφωτή κεφαλιά στην έναρξη του β' ημιχρόνου (0-1). Η Σκόντα έχασε χρυσή ευκαιρία να προηγηθεί στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως το πέναλτι που εκτέλεσε ο Λουτσιάνο πήγε στα... πουλιά.

Η επίθεση έβαζε... η άμυνα έμπαζε (2011-09-22 00:00:00.0)
Πυκνό σκοτάδι (2001-01-04 00:00:00.0)
Η... άλωση της Τούμπας (2000-02-22 00:00:00.0)
Κερδισμένοι Ολυμπιακός, ΑΕΚ (1999-03-09 00:00:00.0)
Αρνητικό τεστ (1998-10-16 00:00:00.0)
Ελαμψε στην Καισαριανή... (1996-11-14 00:00:00.0)