Τρίτη 4 Αυγούστου 1998
ΡΩΣΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ 71 - 55

Μάγιερς: Mea culpa

Ενα ημίχρονο (30 - 30) άντεξαν οι Ιταλοί απέναντι στη Ρωσία. Στην επανάληψη οι Ρώσοι κυριάρχησαν κατά κράτος στην άμυνα, κάνοντας έτσι... περίπατο στην επίθεση. "Η άμυνα μας έδωσε τη δυνατότητα να διορθώσουμε τα λάθη μας στην επίθεση", υπογράμμισε ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα Σεργκέι Μπαμπκόφ. Οι Ρώσοι πήραν διπλάσια ριμπάουντ (42 - 22) κι αν οι Κουντέλιν, Καράσεφ δεν απέφευγαν τα λάθη (6 συνολικά) η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη. Ο Κ. Μάγιερ, ο καλύτερος παίκτης της Ιταλίας ήταν κι ο χειρότερος εναντίον της Ρωσίας. Προς τιμήν του πήρε όλη την ευθύνη πάνω του. "Η σημερινή αποτυχία φέρνει το όνομα Κ. Μάγιερς. Εμεινα εκτός αγώνων τρεις μέρες, αλλά νόμιζα ότι είμαι σούπερμαν. Μπήκα στον αγώνα και έσπασα τα καλάθια (2/13 σουτ): Ο προπονητής μου ήταν επιεικής με όσα είπε για μένα", τόνισε με ειλικρίνεια.

ΡΩΣΙΑ: Καράσεφ 10, Κουντέλιν 2, Πασούτιν 4, Κισούριν 4, Ντομανί 1, Τιχονένκο 9, Μπαμπκόφ 26 (4), Μιχάιλοφ 7, Μοργκουνόφ, Πανόφ 4, Νόσοφ 4.

ΙΤΑΛΙΑ: Μπονόρα 3 (1), Μπαζίλε 2, Ντε Πολ 5 (1), Φούτσκα 15, Ποτζέκο 3(1), Γκαλάντα, Μάγιερς 8, Μενεγκίν 5 (1), Κιάτζιτς 12, Νταμιάο 2.