Πέμπτη 20 Αυγούστου 1998
Ωρα βάθρου για την Βασδέκη

Στον τελικό με την καλύτερη επίδοση. Προκρίθηκε και η Τσιαμήτα. Στον τελικό της δισκοβολίας και οι τρεις Ελληνίδες πρωταθλήτριες. Στον τελικό, επίσης, ο Κοκκότης

Επίδειξη δύναμης, ενόψει του σημερινού τελικού, έκανε στα χτεσινά πρωινά προκριματικά του τριπλούν η Ολγα Βασδέκη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια από το Βόλο πήρε την πρόκριση στα τελικά του αγωνίσματος, αφού στην πρώτη της προσπάθεια εκτοξεύτηκε στα 14.59, σημειώνοντας την καλύτερη επίδοση των προκριματικών, που αποτελεί την καλύτερη φετινή επίδοση για τη χώρα μας. Το όριο πρόκρισης για τον τελικό ήταν 14.20. Η επίδοση των προκριματικών της Βασδέκη αποτελεί την τρίτη καλύτερη φετινή επίδοση των αθλητριών που συμμετέχουν στον τελικό, μετά το 15.01 της Ρουμάνας Ματεέσκου και το 14.92 της Τσέχας Κασπάρκοβα. Μάλιστα η Τσέχα πήρε την πρόκριση στον τελικό σημειώνοντας την ίδια επίδοση με την Βασδέκη.

Στον τελικό προκρίθηκε και η έτερη εκπρόσωπός μας στο αγώνισμα, Στέλλα Τσιαμήτα, αφού πραγματοποίησε άλμα στα 14.23, που αποτελεί και ατομικό της ρεκόρ (προηγούμενο 14.18). Οι υπόλοιπες αθλήτριες που μετέχουν στον τελικό είναι: Λεμπεντένκο (Ρωσία) 14.18, Γκαβρίλα (Ρουμανία) 14.10, Πραντσέβα (Βουλγ.) 14.08, Ντόνκια (Ρωσία) 14.45, Μαρίνοβα (Βουλγαρία) 14.43, Ματεέσκου (Ρουμανία) 14.41, Γκοβόροβα (Ουκρανία) 14.31, Σαφρόνοβα (Λευκ.) 14.24, Λεμπέντεβα (Ρωσία) 14.08.

Τρία στα τρία είχαμε στη δισκοβολία των γυναικών αφού και οι τρεις αθλήτριές μας παρά το γεγονός ότι δεν έπιασαν το όριο πρόκρισης εντούτοις με τις επιδόσεις τους κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό του αγωνίσματος. Η Κατερίνα Βόγγολη με βολή στα 62.33, η Αναστασία Κελεσίδου με το 61.55 και η Στέλλα Τσικούνα με 61.46 θα προσπαθήσουν να φέρουν στη χώρα μας κάποιο μετάλλιο. Στον τελικό οι Ελληνίδες αθλήτριες θα κοντραριστούν με τις:

Ζβέρεβα (Λευκ.) 66.55, Γκράσου (Ρουμανία) 64.25, Γιαλούντα (Γερμανία) 62.97, Γιατσένκο (Λευκ.) 61.55, Νιέτσιχ (Γερμανία) 65.61, Σάντοβα (Ρωσία) 62.94, Μόλενμπεκ (Γερμανία) 62.48, Αντόνοβα (Ουκρανία) 62.17, Ματσάντο (Πορτογαλία) 61.70.

Ελληνική παρουσία θα υπάρχει όμως και στον τελικό του ύψους, αφού ο Δημήτρης Κοκκότης με άλμα στα 2.24 κατάφερε να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης. Ο Κοκκότης θα έχει να αντιμετωπίσει στον τελικό ονόματα όπως ο Γιουγκοσλάβος πρωταθλητής Ευρώπης του 1990, Ντάγκαν Τόπιτς, καθώς και ο Τσέχος πρωταθλητής Αρθουρ Πάρτικα, που στα προκριματικά είχαν την ίδια επίδοση με τον Ελληνα πρωταθλητή. Στον τελικό ακόμα μετέχουν οι: Γιάνκου (Τσεχία), Μπας (Γερμανία), Στραντ (Σουηδία), Γκραντ (Βρετανία), Χόεν (Νορβηγία), Χολμ (Σουηδία), Κλουγίν (Ρωσ.), Ρόντεν (Γερμανία), Ρέιλι (Βρετανία). Ο Κώστας Λιάπης έμεινε στα 2.15 και αποκλείστηκε.

Στο Δέκαθλο ο Πρόδρομος Κορκίζογλου μετά την ολοκλήρωση τριών αγωνισμάτων βρίσκεται στη 17η θέση με 2.433 βαθμούς. Ο Ελληνας πρωταθλητής ήταν τρίτος στα 100μ. με χρόνο 10.77, 22ος στη σφαίρα με βολή στα 13.54, ενώ στο μήκος κατέλαβε την 7η θέση με καλύτερο άλμα στα 7.03.

Προκρίθηκε ο Κεντέρης

Στις κούρσες ο Κώστας Κεντέρης στα 400μ. προκρίθηκε στα ημιτελικά του αγωνίσματος όντας 5ος στη σειρά του με χρόνο 46.39. Την πρώτη θέση στη σειρά του Κεντέρη πήρε ο Βρετανός Μαρκ Ρίτσαρτσον με 46.05. Αντίθετα, δεν τα κατάφερε ο Στέλιος Δημότσιος που αν και τερμάτισε και αυτός στην 5η θέση της σειράς του με το 46.49 που σημείωσε έμεινε εκτός νυμφώνος.

Τα ίδια ισχύουν και για το αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών αφού η Χριστίνα Πανάγου στα προκριματικά ήταν 5η με 52.89.