Δευτέρα 19 Οχτώβρη 1998
Σελίδα 15
Θριαμβευτική πρόκριση

Στο δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας Παναθηναϊκός και Ορεστιάδα

Ο Παναθηναϊκός και η Ορεστιάδα πέρασαν στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας στο βόλεϊ ανδρών. Οι "πράσινοι" της Αθήνας κέρδισαν και στον επαναληπτικό αγώνα του α γύρου στην Ουγγαρία τη Σέγκεντ με 3 - 0 (15 - 8, 15 - 11, 17 - 16). Οι "πράσινοι" του Εβρου παρά την ήττα στην Πολωνία από την Μπόσμαν Μόρζε με 3 - 1 (13 - 15, 15 - 8, 15 - 3, 15 - 9) προκρίθηκαν αφού στην Ορεστιάδα είχαν κερδίσει με 3 - 0.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τον Αντώνη Κοβάτσεφ πολύ καλό στην επίθεση ξέφυγαν μπροστά στο σκορ με 6 - 4. Ενα σερί 4 - 0 έφερε το σκορ στο 10 - 6 και η διαφορά αυτή έμεινε μέχρι το τέλος του σετ. Ο Σάββας Κοβάτσεφ ήταν πολύ καλός στην υποδοχή και ο Αντώνης τελείωνε τις επιθέσεις.

Αφού εξασφάλισε την πρόκριση ο Παναθηναϊκός ήταν πιο άνετος στα επόμενα σετ και δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο. Ο ΠΑΟ έπαιξε με τους: Ανδρεόπουλο (0 πόντοι - 1 αλλαγή), Ρήγα (6 - 10), Πεσλ (12 - 19), Πανταλέων (3 - 8), Α. Κοβάτσεφ (12 - 27), Σ. Κοβάτσεφ (4 - 8) (βασική εξάδα) Σιδηρόπουλο (2 - 1), Φωτόπουλο, Σαρρή, Νικολάκη.

Στην Πολωνία η Ορεστιάδα έπαιξε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ. Το κέρδισε και μαζί την πρόκριση. Ετσι, στη συνέχεια ο Ντράγκαν Μιχαϊλοβιτς έδωσε την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες του να παίξουν. Οι ακρίτες έπαιξαν με τους: Μποζίδη, Γραμματικόπουλο, Ποπόφ, Πέτρογλου, Κόβατς, Παπάζογλου (Θεοχαρίδης, Αμαξόπουλος, Κεμανατζής, Τοπαλίδης).

Βρήκε το κλειδί της πρόκρισης (1998-09-16 00:00:00.0)
Αλωσε τη Λεωφόρο (1997-04-10 00:00:00.0)
Ιστορική νίκη (1997-02-25 00:00:00.0)
Τοπίο στην ομίχλη (1996-05-07 00:00:00.0)
Λύγισε στα δύσκολα (1996-05-04 00:00:00.0)
Προβάδισμα ΠΑΟ (1995-03-28 00:00:00.0)