Τρίτη 19 Γενάρη 1999
Σελίδα 30
ΕΛΕΥΣΙΝΑ - ΠΑΟ 1 - 2
Δύσκολη νίκη

Για κανονικό γκολ που της ακυρώθηκε φωνάζει η Ελευσίνα. Υπέγραψε ο Περουβιανός Φαρφάν στον Παναθηναϊκό

Εστω και δύσκολα, αλλά και με τη βοήθεια του διαιτητή Γιάννη Αμπελάκια, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την Ελευσίνα (2 - 1) και διατηρήθηκε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Η ομάδα του Βασίλη Δανιήλ είχε την τύχη να προηγηθεί νωρίς στο σκορ. Ηταν το 10' όταν ο Βαζέχα βρήκε σε θέση βολής τον Νίκο Λυμπερόπουλο που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Πανελευσινιακός ισοφάρισε με αναπάντεχο τρόπο. Ενα μακρινό σουτ απελπισίας του Δημητριάδη ξεγέλασε τον Νικοπολίδη και ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους. Δε χάρηκαν για πολύ όμως οι "σταχυοφόροι". Δύο λεπτά αργότερα ο Κωνσταντινίδης με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ομως στο 38' έγινε το μέγα σφάλμα του Βολιώτη ρέφερι. Ο Ουάνγκα με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια καθαρά να περνάει τη γραμμή. Ο διαιτητής έδειξε παίζεται. Ολέθριο λάθος.

Η επανάληψη είχε από δύο καλές φάσεις εκατέρωθεν. Στο 71' με τον Καραγκούνηη και πέντε λεπτά αργότερα με τον Ασάνοβιτς να σημαδεύει το δοκάρι ο ΠΑο, ενώ στις καθυστερήσεις Καλύκας και Ανδρεάδης έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ελευσίνα είναι σε αναζήτηση τεχνικού αφού ο Τεννές είναι παρελθόν από προχτές. Πρώτο φαβορί είναι ο Γιώργος Φοιρός.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Ράντος, Δημητριάδης, Σάραμπα (75' Ανδρεάδης), Τσιρώνης, Αμπονσάι, Ζελενίτσας, Ποδαράς, Καλύκας, Ουάνγκα, Τζιβελέκης, Γκιλέκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Νικοπολίδης, Λαγωνικάκης, Φύσσας, Αλεξόπουλος, Σιμπνιέφσκι (88' Βώκολος), Μπασινάς, Κωνσταντινίδης (75' Αποστολάκης), Ασάνοβιτς, Μίκλαντ, Λυμπερόπουλος, Βαζέχα (62' Καραγκούνης).

Υπέγραψε ο Φαρφάν

Τρίτη και τελευταία μεταγραφή για τον Παναθηναϊκό στην περίοδο του Γενάρη. Ο Περουβιανός διεθνής επιθετικός Φαρφάν υπέγραψε για δύο χρόνια όπως δήλωσε ο ίδιος χθες στην Ελευσίνα: "Τα βρήκα σε όλα με τον Παναθηναϊκό. Γνωρίζω ότι ήρθα σε μια μεγάλη ομάδα και θα κάνω ό,τι μπορώ για να τον βοηθήσω". Ο επίσημος Παναθηναϊκός δεν έχει ανακοινώσει ακόμη επίσημα τη μεταγραφή, κάτι τέτοιο αναμενόταν αργά χθες βράδυ ή σήμερα.

Στο μεταξύ το πούλμαν που μετέφερε την αποστολή του ΠΑΟ στην Ελευσίνα δέχτηκε επίθεση στο ύψος του Κηφισού με αποτέλεσμα να σπάσουν τα τζάμια και να τραυματιστεί ευτυχώς ελαφρά ο οδηγός που πήγε το όχημα στο Θριάσιο Πεδίο χωρίς παρμπρίζ!

Καλός αλλά... άτυχος (2000-11-22 00:00:00.0)
«Αυτοκτονία» στο ΟΑΚΑ (2000-09-14 00:00:00.0)
Η επίθεση έβαζε... η άμυνα έμπαζε (1998-08-27 00:00:00.0)
Μπερδεύτηκε ο Στοϊκίτσα (1998-08-07 00:00:00.0)
Καθάρισε με τρεις "ροπαλιές" (1998-03-19 00:00:00.0)
Μοιράστηκαν γκολ και εντυπώσεις (1998-02-12 00:00:00.0)