Πέμπτη 6 Φλεβάρη 1997
Σελίδα 35
ΒΟΛΕΙ-ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΚΥΠΕΛΛΑ
Ανοικτοί λογαριασμοί

Η Ορεστιάδα νίκησε την τουρκική Νέτας με 3-1 αλλα η ρεβάνς κρύβει δυσκολίες.Νίκησαν Παναθηναϊκός και Αρης.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ:(του απεσταλμένου μας Γιάννη Τζούστα). Ανοικτούς λογαριασμούς όσο αφορά την πρόκριση στο φάιναλ-φορ του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας αφησαν χθες η Ορεστιάδα και η τουρκική Νέτας.Οι Εβρίτες στοπρώτο αγώνα στην εδρα τους νίκησαν με 3-1 (8-15, 15-7, 15-13, 15-9) αλλα παρόλα αυτά τα πάντα παραμένουν ανοικτά.Η δυναμικότητα των Τούρκων που παρα την ήττα έδειξαν ότι είναι πολύ καλή ομάδα αλλα και το κερδισμένο σετ μοιράζει εξίσου τις πιθανότητες της πρόκρισης.Στο χθεσινό παιχνίδι η προσπάθεια των παικτών της Ορεστιάδα για δύσκολα σερβίς που οδήγησε σε λάθος επιλογές αλλα και το ασθενές μπλοκ έδωσαν το δικαίωμα στους Τούρκους να προηγηθούν με 1-0.Στο κρισιμο όμως τέταρτο σετ οι παίκτες του Ζόραν Γκάετς βρήκαν την αυτοσυγκεντρωσή τους και κατάταφεραν να επικρατήσουν.

Εχασε ο Ολυμπιακός στην Ιταλία.

Προσπάθησε αλλα τελικά δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στην Ιταλία που ηττήθηκε απο την Κούνεο με 3-2 (15-4, 11-15, 10-15, 15-6, 15-12) μετά απο ένα συγλονιστικό παιχνίδι που κράτησε περίπου τρεις ώρες.Ας σημειωθεί ότι και οι δυο ομάδες έχουν προκριθεί στο φάιναλ-φορ και μετά την ήττα οι "ερυθρόλευκοι" εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα τερματίσουν τώρα στην δεύτερη θεση.

Με νίκη συνέχισε ο Παναθηναϊκός.

Πέρασε και απο την Πολωνία ο Παναθηναϊκός που χθες στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του ομίλου στο Κύπελλο Πρωταθλητριών νίκησε την Πλόμιεν Σοσνόβιετς με 3-0 (12-15, 4-15,13-15).Οι "πράσινοι" δεν δυκσολεύτηκαν να φθάσουν στην τέταρτη νίκη τους αφού οι Πολωνοί απέδειξαν ότι δίκαια θεωρούνται η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου καθώς ακόμα δεν έχουν πετύχει νίκη.

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία για τον Αρη.

Zωντανές κράτησε τις λιγοστές ελπίδες για πρόκριση στο φάιναλ-φορ της Θεσσαλονίκης ο Αρης που χθες νίκησε στην Μίκρα την βελγική Νάφελς με 3-1( 9-15, 15-5, 15-5, 15-8).Οι "κιτρινόμαυροι" ξεκίνησαν αγχωμένοι τον αγώνα και τα πολλά λάθη στην υποδοχή έδωσαν το δικαίωμα στους Βέλγους να πάρουν το πρώτο σετ.Παρόλα αυτά όμως στην συνέχεια ανέκαμψαν και κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν.

Εξάλλου στο Κύπελλο Πρωταθλητριών τα Βριλήσσια αγωνίζεται σήμερα στην Βιέννη με αντίπαλο την Γκούλετ θέλοντας να ξεπεράσουν ένα ακόμη εμπόδιο στην προσπαθειά τους για πρόκριση στο φάιναλ-φορ.