Σάββατο 20 Μάρτη 1999
Σελίδα 25
ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Ολα θα κριθούν τη Δευτέρα

Ο Ιωνικός ΝΦ αναδείχτηκε νικητής και στα χαρτιά αλλά και στις εντυπώσεις στο χτεσινό δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 του χάντμπολ ανδρών. Ο περσινός πρωταθλητής Δούκας, αν και είχε ψυχολογικό προβάδισμα επί του αντιπάλου του, δεν μπόρεσε να πάρει έστω και την πολυπόθητη ισοπαλία που θα του έδινε και το φετινό τίτλο. Οι γηπεδούχοι, που δεν είχαν καν προπονητή στον πάγκο (ο Π. Ιατρούδης βρισκόταν στην εξέδρα λόγω της δίμηνης τιμωρίας που του επιβλήθηκε από τον αθλητικό δικαστή), έβλεπαν το χρόνο να περνάει και να βρίσκονται πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Ομως μέσα σε πέντε λεπτά και ενώ το αποτέλεσμα ήταν 15 - 16, πέρασαν από την κόλαση στον παράδεισο. Με ένα 3 - 1 πέρασαν μπροστά στο σκορ και πήραν τη νίκη με 18 - 17. Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό οι διαιτητές Μπεμπέτσος και Κανελλάκης έδειξαν από μια κόκκινη και ένα δίλεπτο σε παίκτες των δύο ομάδων. Ο τίτλος πλέον θα κριθεί τη Δευτέρα στο Ζηρίνειο (18.00).