Τετάρτη 25 Αυγούστου 1999
ΣΤΙΒΟΣ
Βολιώτικη υπόθεση!

Χρυσό μετάλλιο η Τσιαμήτα, χάλκινο η Βασδέκη. Μεγάλη επιτυχία των αθλητριών μας στο τριπλούν

Δυο κορίτσια από το Βόλο "τρέλαναν" κόσμο χτες στη Σεβίλλη. Η Βούλα Τσιαμήτα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν με 14.88 από την πρώτη κιόλας προσπάθεια, ενώ η Ολγα Βασδέκη αν και μας... έκοψε τη χολή (πέρασε στην τρίτη προσπάθεια με 14.20 οριακά όγδοη) όμως βρήκε την αυτοπεποίθησή της και στην 5η προσπάθεια έφτασε στα 14.61 και έμεινε τρίτη, αφού η Κουβανέζα Γιόμιλε Αλντάμα αν και πήδησε το ίδιο ήταν δεύτερη, γιατί είχε καλύτερες προσπάθειες από την Ολγα. Ο θρίαμβος του ελληνικού αθλητισμού σε όλο του το μεγαλείο.

• Ο Παναγιώτης Σαρρής τα πήγε μια χαρά στα 200 μέτρα. Αν αναλογιστεί το νεαρό της ηλικίας του ο Ελληνας αθλητής θα πρέπει να είναι ικανοποιημένος, αφού σημείωσε ατομικό ρεκόρ με 20.65 στα προημιτελικά της κούρσας. Μπορεί να μην πέρασε στον ημιτελικό, όμως απόκτησε εμπειρίες που θα του χρησιμεύσουν στη συνέχεια της καριέρας του. Το πρωί πέτυχε 20.78 και 4ος κατάφερε να προκριθεί. Οπως και ο Κώστας Κεντέρης που ήταν πρώτος στη σειρά του με 20.68, όμως το απόγευμα δεν παρουσιάστηκε αφού ένα τράβηγμα τον κράτησε εκτός αγώνα.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Γιώργος Παναγιωτόπουλος δεν κατάφερε να περάσει στα προημιτελικά, αφού ήταν 4ος στη σειρά του με 20.82. Ο Πατρινός σπρίντερ με πολλές ατυχίες φέτος (βλέπε τραυματισμούς) ψάχνει να βρει τον εαυτό του ενόψει της πρόκλησης που ακούει Ολυμπιάδα του Σίδνεϊ.

Τέλος στα 200 μέτρα των γυναικών η Κατερίνα Κόφφα χθες το πρωί με 23.25 προκρίθηκε στα προημιτελικά, όμως ως εκεί. Ηταν 5η στη σειρά της με 23.28 και είπε "αντίο" για τη συνέχεια.

• Η Μικαέλα Μελίντε από τη Ρουμανία ήταν η θριαμβεύτρια στον τελικό της σφυροβολίας γυναικών. Η ανίκητη Βαλκάνια αθλήτρια έριξε 75.20 και κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση το χρυσό μετάλλιο.
  • Μίνι έκπληξη στον τελικό των 880 μέτρων γυναικών όπου το χρυσό μετάλλιο πήρε η Τσέχα Λουτμίλα Φορμάνοβα με επίδοση 1.56.68, δίνοντας το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην πατρίδα της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Σεβίλλης.
  • Στα 1.500 μέτρα των ανδρών νικητής ήταν, ποιος άλλος, ο Μαροκινός Ελ Γκερούζ με σπουδαία επίδοση 3.27.65, καλύτερη επίδοση φέτος στον κόσμο.
Στον τελικό η Ποιμενίδου (2022-08-05 00:00:00.0)
Γυναικεία... υπόθεση (2006-08-10 00:00:00.0)
Μεγάλες προσδοκίες (2002-08-15 00:00:00.0)
«Ανεμος» ο Γκριν (2001-08-07 00:00:00.0)
Χρυσό από το... πουθενά (2000-09-28 00:00:00.0)
Η χρονιά των γυναικών (2000-01-01 00:00:00.0)