Πέμπτη 17 Αυγούστου 2000
Σελίδα 27
ΜΠΑΣΚΕΤ
Φιλική ήττα

Την ήττα με 73-68 γνώρισε, παρά την καλή της εμφάνιση, η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ των ανδρών από την Αργεντινή στο τουρνουά «500 χρόνια Βραζιλία» που διεξάγεται στο Ρίο Ντε Τζανέιρο. Οι Ελληνες διεθνείς μπήκαν νωθρά στον αγώνα αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κάλυψαν τη διαφορά που είχαν πάρει οι αντίπαλοί τους και οδηγούσαν το παιχνίδι.

Οι Αργεντίνοι, που κατέβηκαν στο γήπεδο με πολλές ελλείψεις, βρέθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 18-16, αλλά από εκεί και πέρα συνάντησαν την καλή άμυνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι το τέλος του α' μέρους οι Λατινοαμερικανοί πέτυχαν μόνο δέκα πόντους.

Στην επανάληψη η Εθνική μας φάνηκε να μπορεί να τα καταφέρει. Ολα αυτά μέχρι το 30' καθώς από εκεί και πέρα η οργάνωση δεν ήταν και τόσο καλή, ενώ και στις τελευταίες επιθέσεις δε βρέθηκε ο σκόρερ. Ετσι ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, ο Γκουτιέρες με ένα τρίποντο έφερε μπροστά τους Αργεντίνους στο σκορ που με δύο εύστοχες επιθέσεις έγραψαν το τελικό 73-68.

Από την Εθνική μας ξεχώρισαν οι Παπανικολάου (17 πόντους) και Λιαδέλης (15π.) ενώ για τους Αργεντίνους 17 πόντους σημείωσε ο Γκουτιέρες

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ολιβάρες 2, Φερνάντες 6, Σεκάτσκι 13, Σερούτι 6, Φαραμπέλο 4, Κάμεριτς 2, Μόλντου, Μπάλντο 2, Γκουτιέρες 17, Ερμάν 14, Πέπε Σάντσες 1, Βολκοβίσκι 6

ΕΛΛΑΔΑ: Καλαϊτζής 7 (1), Λιαδέλης 15, Μπουντούρης 3, Παπανικολάου 17, Σιγάλας 9 (3), Παπαλουκάς, Χατζηβρέττας 4, Οικονόμου, Ντικούδης 7, Τσαρτσαρής, Γιαννούλης 2, Παπαδόπουλος 4