Σάββατο 30 Ιούνη 2007
Σελίδα 25
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ
Εντυπωσιακό ξεκίνημα

Αργεντινή και Παραγουάη ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο Κόπα Αμέρικα. Η ομάδα του Αλφιο Μπαζίλε νίκησε 4-1 τις ΗΠΑ και η Παραγουάη συνέτριψε με το εντυπωσιακό 5-0 την Κολομβία. Οι Αμερικανοί, που επέστρεψαν στη διοργάνωση έπειτα από 12 χρόνια, περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και παρακολούθησαν τους αντιπάλους τους να «πετάνε» μέσα στον αγωνιστικό χώρο, παρουσία του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα. Οι ΗΠΑ προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό με πέναλτι του Εντι Τζόνσον, αλλά ο Κρέσπο ισοφάρισε στο 11ο και έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα στο 64ο λεπτό. Το 3-1 από το Αϊμάρ ήρθε στο 78' και το τελικό 4-1 έγραψε ο Τέβες στο 85'.

Στο άλλο ματς του 3ου ομίλου, ο Ρόκε Σάντα Κρουζ πέτυχε τα τρία πρώτα γκολ της ομάδας του, στη νίκη της Παραγουάης επί της Κολομβίας. Τα άλλα δύο για τους νικητές πέτυχε ο Σαλβαδόρ Καμπάνας που είχε περάσει σαν αλλαγή. Η Κολομβία αστόχησε σε πέναλτι μόλις στο 2ο λεπτό και κατόπιν παραδόθηκε στις διαθέσεις των Παραγουανών.