Σελίδα 22
ΜΠΑΣΚΕΤ
Και τώρα η Αργεντινή

Με νίκη επί της Αργεντινής θα βρούμε και πάλι στοδρόμο μας τις ΗΠΑ

Αποστολή εξετελέσθη και στο βάθος Αργεντινή... Η Εθνική Ελλάδας, αποδίδοντας μπάσκετ αξιώσεων στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε 91-77 της Κίνας, στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας ημέρας για την Α' φάση του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ στο Πεκίνο, και κατέλαβε την τρίτη θέση στον Β' όμιλο με απολογισμό 3 νίκες - 2 ήττες. Στον αντίποδα, το σύνολο του Γιόνας Καζλάουσκας κατέλαβε την τέταρτη θέση του γκρουπ. Στη νοκ άουτ αναμέτρηση των προημιτελικών η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή και η Κίνα τη Λιθουανία.

Η φροντ λάιν της εθνικής ομάδας έβγαζε... φωτιές, με τους Γιάννη Μπουρούση (9ρ.) και Αντώνη Φώτση να σημειώνουν 19 και 17 πόντους, αντίστοιχα, ενώ καταλυτικής σημασίας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ήταν η προσφορά του Σπανούλη (19π.). Από τους διοργανωτές των Ολυμπιακών Αγώνων, ο Γιάο Μινγκ δεν απέδωσε τα αναμενόμενα (16π.), ενώ σε πόντους τον ακολούθησε ο Ουάνγκ Ζίζι με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-24, 69-54, 91-77

• Μετά τον αγώνα ο τεχνικός της εθνικής Παναγιώτης Γιαννάκης δήλωσε: «Το ματς με την Κίνα ξέραμε ότι είναι δύσκολο. Χρειαζόμασταν αυτοσυγκέντρωση και την είχαμε, απέναντι σε μία ομάδα πολύ ανώτερη σε σχέση με το 2006. Είχαμε πει στους παίκτες μου να έχουν το μυαλό τους στο παιχνίδι, να παίξουν την καλύτερή τους άμυνα και αυτό έκαναν όσο το δυνατόν καλύτερα. Στο δεύτερο δεχτήκαμε κάποια εύκολα καλάθια, όμως δε χάσαμε την αυτοπεποίθησή μας, γεγονός που μας βοήθησε να πάρουμε τη νίκη. Απέναντι στην Αργεντινή χρειαζόμαστε τέσσερα πράγματα: κανένα λάθος, πάθος, καθαρό μυαλό σε κάθε πάσα, σε κάθε άμυνα και απόλυτη συγκέντρωση. Είναι ματς νοκ άουτ και γι' αυτό πρέπει να δημιουργήσουμε το καλύτερο δυνατό σύνολο, ώστε να αντεπεξέλθουμε στις ανάγκες ενός τόσο σημαντικού αγώνα».
Οι αντίπαλοι της Εθνικής (2019-03-19 00:00:00.0)
Ιστορικά του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος (2010-06-13 00:00:00.0)
Ωρα για ρεβάνς (2008-08-20 00:00:00.0)
Χωρίς Ιβιτς στην Ξάνθη (1998-02-14 00:00:00.0)
"Πέταξε" στο δεύτερο ημίχρονο (1997-04-17 00:00:00.0)
Νοκ άουτ οι Αμερικανοί (1996-07-31 00:00:00.0)