Πέμπτη 26 Οχτώβρη 2000
Σελίδα 38
ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΔΑ
«Χρυσή» κούρσα

«Χρυσή» κούρσα πραγματοποίησε χτες ο Κώστας Φίκας, στον τελικό των 100μ. ελεύθερο, στην Παραολυμπιάδα του Σίδνεϊ. Η χώρα μας μπορεί να μην είχε την τύχη να γευτεί τη χαρά ενός μεταλλίου στον υγρό στίβο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ, όμως, οι αθλητές μας, συγκεκριμένα ο Κώστας Φίκας, κατάφεραν στην Παραολυμπιάδα να χαρίσουν στα ελληνικά χρώματα ένα μετάλλιο και μάλιστα το χρυσό. Και όχι μόνο αυτό. Ο ίδιος αθλητής, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, σημείωσε παράλληλα και νέο παγκόσμιο ρεκόρ με 1.02.50. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν δικό του και το πέτυχε στα προκριματικά του αγωνίσματος με 1.02.52. Ακόμα, όμως, ένα μετάλλιο προστέθηκε στην ελληνική τροπαιοθήκη. Η Μαρία Καλπακίδου, στα 50μ. ύπτιο της κατηγορίας 52, πήρε το ασημένιο μετάλλιο με επίδοση 1.33.79. Το χρυσό μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα πήρε η Ισπανίδα Σάρα Καρακέλας με 1.21.20 (ρεκόρ Παραολυμπιακών Αγώνων), ενώ τη 2η θέση πήρε η Ιρλανδή Μέριεντ Μπέρι με 1.22.85.