Τετάρτη 16 Σεπτέμβρη 2009
ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2009
Ανώδυνη ήττα

Με εισιτήριο τρίτης θέσης θα ταξιδέψει τελικά στα προημιτελικά του φετινού Ευρωμπάσκετ, αφού η ήττα από τη Γαλλία χτες με 71-69 φέρνει στην πρώτη θέση του ομίλου τους «τρικολόρ» και την Ελλάδα στην τρίτη (μειονεκτεί στην ισοβαθμία με τη Ρωσία). Ετσι πλέον την Παρασκευή στους οκτώ η Εθνική θα αντιμετωπίσει σε αγώνα νοκ-άουτ το 2ο του άλλου ομίλου, που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι μια εκ των Τουρκία - Σλοβενία. Ενα καλάθι του Ντε Κολό σχεδόν με την εκπνοή του παιχνιδιού (2 δέκατα πριν την κόρνα) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έδωσε τη νίκη στη Γαλλία απέναντι στην Ελλάδα, μετά από 26 χρόνια μάλιστα. Εντύπωση πάντως προκάλεσε στο παιχνίδι η επιλογή του Γάλλου προπονητή Κολέ να αφήσει πολύ ώρα εκτός παρκέ τους βασικούς του παίκτες, δείγμα ότι οι Γάλλοι δεν καίγονταν για την πρωτιά (αφού υπάρχει το ενδεχόμενο να πέσουν επάνω στους Ισπανούς). Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι προηγούμενη στο δεκάλεπτο με 20-12. Στη δεύτερη περίοδο όμως οι Γάλλοι ανέκαμψαν με κορυφαίο τον Κόφι, αφού εκμεταλλεύτηκαν την απώλεια των ριμπάουντ από την ελληνική ομάδα προηγούμενοι στο ημίχρονο με 41-34. Η Γαλλία συνεχίζοντας στους ίδιους ρυθμούς έφτασε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (34-45), αλλά η συνέχεια ανήκε στην ελληνική ομάδα, που έκανε τη δική της αντεπίθεση μετά την είσοδο στον αγώνα των Καλάθη, Καλαμπόκη, Καϊμακόγλου, με αποτέλεσμα να ισορροπήσει το παιχνίδι στο 30' (πίσω στο σκορ με 56-53). Σε αμφίρροπα επίπεδα κυμάνθηκε η τέταρτη περίοδος μέχρι να φθάσουμε στα τελευταία συγκλονιστικά λεπτά.

Δεκάλεπτα: 21-18, 34-41, 53-56, 69-71. Ελλάδα: Καλαμπόκης 2, Μπουρούσης 8, Ζήσης 4, Σπανούλης 16, Καλάθης 7, Φώτσης 9, Πρίντεζης, Καϊμακόγλου 4, Περπέρογλου 7, Σχορτσιανίτης 12 (εκτός δωδεκάδας έμεινε για προληπτικούς λόγους λόγω στομαχικών διαταραχών ο Κουφός). Γαλλία : Ντιό 3, Μπατούμ 8, Ζανό 2, Κοφί 14, Πάρκερ 12, Μποκολό 10, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 4, Ντιαό, Τουριάφ 4, Τραορέ 10.

• Στο άλλο αγώνα του ομίλου η Ρωσία ίδρωσε μέχρι να κάμψει την αντίσταση της ΠΓΔΜ και να νικήσει με 71-69 εξασφαλίζοντας τη δεύτερη θέση.
  • Το τοπίο στον άλλο Ζ' όμιλο ξεκαθαρίζει σήμερα όπου θα προκύψει και ο αντίπαλος της Εθνικής. Αναλυτικά το πρόγραμμα: Λιθουανία - Σερβία (16.45, ΕΤ1), Πολωνία - Ισπανία (19.15, ΕΤ1), Τουρκία - Σλοβενία (22.00, ΕΤ1).