Τρίτη 8 Ιούνη 2010
Σελίδα 61
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟ 69-76 (διακοπή)
Πρωταθλητής στα... μαύρα μεσάνυχτα!

Η οριστική διακοπή του 4ου τελικού στο ΣΕΦ με υπαιτιότητα του γηπεδούχου Ολυμπιακού, όπως αποφάσισαν οι διαιτητές και η κατακύρωσή του στον Παναθηναϊκό με σκορ 20-0 έχρισε πρωταθλητές τους «πράσινους» και για φέτος (3-1 νίκες) δίνοντάς τους τον όγδοο συνεχόμενο και τον 31ο συνολικά τίτλο τους. Οι φιλοξενούμενοι αν και αρχικά αιφνιδιάστηκαν από τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 11-0 και 19-7 (κυριαρχώντας σε περιφέρεια και φροντ λάιν) κατάφεραν να ανακάμψουν βελτιώνοντας την άμυνά τους (με την είσοδο του Τσαρτσαρή) και να μειώσουν αρχικά σε 19-17 άλλα και να περάσουν μπροστά αρχικά με 28-23 στο 15', 38-32 στο ημίχρονο και 50-42 στο 23' έχοντας κορυφαίους τους Σπανούλη - Μπάτιστ. Μετά την 65λεπτη διακοπή, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν διαφορά ασφαλείας στο σκορ (63-54 στο 30' και 69-59' στο 32') με μπροστάρη τον Γιασικεβίτσιους. Στα τελευταία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς κάποιο αγωνιστικό πλάνο αλλά κυρίως με ατομικές ενέργειες (Τσίλντερς, Μπορούσης) μείωσαν σε 73-69 1.30'' πριν το τέλος. Το έμμεσο τρίποντο του Νίκολας (καλάθι και φάουλ) όμως τελείωσε τα πράγματα με το τελευταίο λεπτό του αγώνα να μην παίζεται ποτέ...