Τετάρτη 28 Ιούλη 2010
20ό ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ
Καλή αρχή

Επιτυχημένη μπορεί να θεωρηθεί η πρεμιέρα της ελληνικής αποστολής στο φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Βαρκελώνη, καθώς ο απολογισμός περιλάμβανε δυο προκρίσεις σε τελικούς, δύο σε ημιτελικούς αλλά και καλές επιδόσεις για τους Ελληνες αθλητές.

Στο ύψος ο Κώστας Μπανιώτης με άλμα στα 2.26 έπιασε το όριο για τον τελικό του αγωνίσματος και προκρίθηκε σαν 6ος από τα προκριματικά. Στον τελικό του τριπλούν προκρίθηκε και ο Δημήτρης Τσιάμης που ξεπέρασε το όριο πρόκρισης με άλμα στα 16.98. Αντίθετα, ο δεύτερος Ελληνας που συμμετείχε στο αγώνισμα Νίκος Φράγκος δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε με καλύτερο άλμα στα 16.50.

Ο Δημήτρης Γράβαλος και ο Πέτρος Κυριακίδης πέρασαν στα ημιτελικά των 400μ. και για πρώτη φορά η Ελλάδα θα έχει σε αυτή τη φάση του αγωνίσματος σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα δύο αθλητές. O Γράβαλος τερμάτισε 4ος στην 2η προκριματική σειρά με 46.56 ενώ ο Κυριακίδης ήταν 5ος με χρόνο 46.65 και πέρασε σαν επιλαχών (από τους αθλητές που δεν τερμάτισαν στην πρώτη τετράδα). Στα προκριματικά των 800μ η Ελένη Φιλάνδρα αν και έκανε ατομικό ρεκόρ 2.00.88 και προηγούνταν για 600μ στην κούρσα τελικά τερμάτισε στην 5η θέση και αποκλείστηκε.

• Ο Ρώσος Εμιλιάνοφ κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση στον τελικό των 20 χλμ βάδην με χρόνο 1.20.10, δεύτερος ήταν ο Ιταλός Σβάτζερ (1:20:38), και τρίτος ο Πορτογάλος Βιεϊρά (1:20:49). Στη σφαιροβολία των γυναικών το χρυσό κατέκτησε η Λευκορωσίδα Οσταπτσουκ (20.48) αργυρή ήταν η συμπατριώτισσά της Μικένεβιτς (19.53) και χάλκινη η Ρωσίδα Αντέεβα (19.39).
«Ασημένια» επιτυχία για την Κατερίνα Στεφανίδη (2022-08-18 00:00:00.0)
Διπλή επιτυχία (2015-07-10 00:00:00.0)
Γυναικεία... υπόθεση η πρεμιέρα (2012-06-28 00:00:00.0)
Χωρίς αντίπαλο (2002-08-09 00:00:00.0)
Ελπιδοφόρο ξεκίνημα (2002-08-07 00:00:00.0)
Ωρα βάθρου για την Βασδέκη (1998-08-20 00:00:00.0)