Πέμπτη 21 Δεκέμβρη 2000
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
«Καθάρισαν» Πανιώνιος, Πανηλειακός

Εύκολη ήταν τελικά η υπόθεση μπαράζ στο Κύπελλο για τον Πανιώνιο. Οι Νεοσμυρνιώτες πήραν το εισιτήριο για τη φάση των «16» καθώς επικράτησαν με 7-2 του Απόλλωνα Κρύας Βρύσης στο ουδέτερο γήπεδο του Βόλου. Στην επόμενη φάση ο Πανιώνιος θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν το... θράσος να προηγηθούν στο 10' με τον Τσάτσο. Η απάντηση ήταν γρήγορη καθώς στο 13' ο Ρόμπερτς έγραψε το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του α' μέρους. Στην επανάληψη οι «κυανέρυθροι» μπήκαν με την «πρόθεση» να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και το πέτυχαν σε ένα πεντάλεπτο όπου και μετέτρεψαν το 1-1 σε 4-1 με τέρματα των Ιωάννου (60' και 62') και Σακελλαρίδης (64'). Στο 72' ο Κάφαλης σημείωσε το 5-1 ενώ ο Ιωάννου στο 82' έγραψε το 6-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Γιοβάνοβιτς έκλεισε το χορό των γκολ για τους Νεοσμυρνιώτες. Το τελικό 7-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Κωνσταντινίδης. Με όπλο την πείρα του, ο Πανηλειακός πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, καθώς σε έναν άλλο αγώνα μπαράζ επικράτησε με 1-0 της Χαλκηδόνας. Η ομάδα του Πύργου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαπάνη στο 26' ήταν αρκετή για να πάρει τη νίκη και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει την Προοδευτική.