Τετάρτη 27 Οχτώβρη 2010
Σελίδα 36
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Επιφύλαξε εκπλήξεις

Ο χαρακτηρισμός του κυπέλλου είναι θεσμός των εκπλήξεων. Και χτες, στην αυλαία της φάσης των «32», η Ξάνθη «φρόντισε» να τον δικαιώσει. Ηττήθηκε στην Καισαριανή από τον Εθνικό Αστέρα με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι (κ.α. και παράταση 0-0) και αποκλείστηκε. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο τον αγώνα και δίκαια προκρίθηκαν. «Μοιραίοι» για τους φιλοξενούμενους οι Μπούγκα και Κιντάνα που αστόχησαν στα πέναλτι.

Πέναλτι, ένα όμως, έκρινε και την αναμέτρηση ΟΦΗ - Ολυμπιακού Βόλου. Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ αλλά στη παράταση ο Σολάκης κέρδισε την εσχάτη των ποινών και ο Καπετάνος ευστόχησε (104') διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 που έδωσε την πρόκριση στους «κόκκινους».

Εύκολα, όπως δείχνει και το αποτέλεσμα, και με το ίδιο σκορ (3-1) κέρδισαν και προκρίθηκαν Αστέρας Τρίπολης και Ατρόμητος. Ο πρώτος επικράτησε του Πιερικού (13' Καρέρα, 50' Φρανκού, 77' Ροτζέριο - 23' Πουλάκος πεν.) και ο δεύτερος της Αναγέννησης Γιαννιτσών (6', 53' Καραλής, 11' Σαγκανόφσκι - 57' Χασάνογλου). Τέλος, η Λάρισα νίκησε τον Εθνικό με 1-0 (63' Σίμιτς).

Η διεκδίκηση εισιτηρίων για τους «16» συνεχίζεται σήμερα με 8 παιχνίδια. Το πιο δύσκολο έργο (τουλάχιστον θεωρητικά) έχουν ΠΑΣ Γιάννινα, Εργοτέλης που αναμετρώνται μεταξύ τους. Οι ομάδες της Σούπερ Λίγκας, αναμένεται να παραταχθούν στη σέντρα με (λιγότερες ή περισσότερες) αλλαγές. Το πρόγραμμα, είναι: Παναχαϊκή - Καβάλα, Παναιτωλικός - Ηρακλής, Αετός Σκύδρας - Πανσερραϊκός (14:00), ΠΑΣ Γιάννινα - Εργοτέλης (15:00, conn-x), Διαγόρας Ρόδου - Πανιώνιος (17:00), Κοζάνη - Παναθηναϊκός (17:00, conn-x), Τρίκαλα - Αρης (20:00, conn-x), Ηλιούπολη - Ολυμπιακός (20:00 conn-x).

Φινάλε των αουτσάιντερ και των ...πέναλτι (2019-01-25 00:00:00.0)
Βγήκαν... πάνθηρες τα μεσάνυχτα (2012-01-12 00:00:00.0)
Επικίνδυνη έξοδος (2010-02-27 00:00:00.0)
Δοκιμασίες στην κορυφή (2010-02-06 00:00:00.0)
Δυνατές αναμετρήσεις (2008-11-22 00:00:00.0)
Τα βλέμματα στο Φάληρο (2008-10-04 00:00:00.0)