Πέμπτη 4 Γενάρη 2001
Σελίδα 26
ΑΡΗΣ - Π. ΦΑΛΗΡΟ 91-85
«Λαχτάρησε» στο... τέλος

Λαχτάρησε αλλά τελικά ο Αρης τα κατάφερε απέναντι στο Π. Φάληρο, το οποίο νίκησε με 91-85 και πήρε έτσι την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου. Οσο εύκολα κυλούσαν τα 30 πρώτα λεπτά για τον Αρη, άλλο τόσο δύσκολα εξελίχθηκαν τα δέκα τελευταία. Μπροστά σε ελάχιστους φιλάθλους του, που βρέθηκαν στις εξέδρες του Αλεξάνδρειου, ο Αρης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε με 56-35 στο ημίχρονο, ενώ έφτασε τη διαφορά στο +25 (68-43) πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, όμως, ο Μουμούρης πήρε... προσωπικά το θέμα για το Παλαιό Φάληρο. Μείωσε τη διαφορά στους 10 πόντους (82-72) τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα και μείωσε στο τελικό 91-85 στην εκπνοή, αποδεικνύοντας ότι θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη, έστω και με αντίπαλο ομάδα της Α1, εάν το πίστευε περισσότερο και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 56-35, 78-54, 91-85.

ΑΡΗΣ: Παπανικολόπουλος 10 (2), Φόρεστ 22, Νέες 16, Ινγλις 15 (3), Φίριτς 1 (1), Πέτροβιτς 8, Ραΐσεβιτς 9 (1), Λάππας.

Π. ΦΑΛΗΡΟ: Βεντούρης 2, Στεφανίδης 4, Καλαμπόκης 3 (1), Μακρυδήμας 15 (3), Οικονομάκης 25, Τσολάτος 5 (1), Μουμούρης 31 (8).

Πέρασαν Μαρούσι, Πανιώνιος

Μπορεί το Μαρούσι να κυνηγούσε τη Λάρισα για 2 δεκάλεπτα, αλλά ο... συναγερμός που σήμανε στο ημίχρονο ξύπνησε τους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή, που πήραν την πρόκριση με 101-81 (45-43). Μασλαρινός (28 π.) και Μαματζιόλας (25 π.) ήταν οι ηγέτες για Μαρούσι και Λάρισα αντίστοιχα. Την πρόκριση πήρε και ο Πανιώνιος απέναντι στη Νήαρ Ηστ, όπου επικράτησε στο συνοικιακό ντέρμπι με 84-77 έχοντας κορυφαίο τον Παπαλουκά.