Πέμπτη 4 Γενάρη 2001
Σελίδα 26
ΠΑΟΚ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ 99-78
Στο β΄ ημίχρονο... ξύπνησε

«Διπρόσωπος» ο ΠΑΟΚ κόντρα στο Ηράκλειο αλλά τελικά επικράτησε με 99-78, έχοντας κορυφαίους τους Γιαννούλη, Κορωνιό και Λιαδέλλη, αντίθετα με τους φιλοξενούμενους, που τα περίμεναν όλα από τον Μπακάρι Χέντριξ. Ο ΠΑΟΚ είχε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμα στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-20 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά εν συνεχεία, στα μέσα του δεύτερου 10λεπτου, οι φιλοξενούμενοι με ηγέτη τον Χέντριξ σημείωσαν σερί 10-0 μετατρέποντας το 31-22 σε 31-32. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου και οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 4 πόντων (48-44). Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους στο παιχνίδι και όσο ο χρόνος περνούσε η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε. Ετσι ο Κώστας Φλεβαράκης βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το τρίτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με 71-62, ενώ η διαφορά άγγιξε ακόμη και το +24, 97-73, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Το τελικό 99-78 θεωρείται απολύτως δίκαιο καθώς οι παίκτες του Νίκου Παύλου περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου στο δεύτερο ημίχρονο. Από πλευράς φιλοξενουμένων, ο Χέντριξ διέπρεψε με 40 πόντους αλλά η παρουσία του δεν αποδείχτηκε αρκετή.

ΠΑΟΚ: Κολντεμπέλα 8, Καργκόλ 9, Λιαδέλλης 17, Σιγάλας 15, Γιαννούλης 23, Νταϊνένκο 4, Βασιλειάδης 2, Ράκα 2.

Ηράκλειο: Χέντριξ 40, Κανταρτζής 21, Πετρόπουλος 6, Κούβαρης 3, Κυρίτσης 6, Λάζοκιτς 2.