Τρίτη 16 Γενάρη 2001
Σελίδα 38
ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Αρχίζουν τα δύσκολα

Ακάθεκτη συνεχίζει την πορεία της η Εθνική ομάδα των ανδρών στο χάντμπολ για την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2002. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε για άλλη μία φορά του αντίστοιχου της Γεωργίας με 25-20 στο κλειστό γυμναστήριο των Ιωαννίνων, καθώς έδειξε από την αρχή ότι θέλει τη νίκη και πως έχει μάθει τους αντιπάλους της. Από την Εθνική ξεχώρισαν οι Πρόκιτς, που σημείωσε 6 τέρματα, Γραμματικός και Αλβανός. Οι επόμενοι και τελευταίοι αγώνες είναι απέναντι στην Τουρκία και οι παίκτες του Ουλφ Σέφερτ θέλουν έστω μια νίκη με μεγάλη όμως διαφορά τερμάτων.

Αντίθετα, την ήττα με 29-21 γνώρισε η Αναγέννηση Αρτας, εκτός έδρας, από τη Λάρβικ, η οποία ήταν η δεύτερη σε ισάριθμους αγώνες στο Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών. Οι παίκτριες του Τίμπι Μίλεα μπήκαν δυνατά στο α' ημίχρονο, παραμένοντας κοντά στο σκορ (14-10), οι αντίπαλές της όμως στην επανάληψη μεγάλωσαν τη διαφορά χωρίς να μπορέσουν οι Αρτινές να τη μειώσουν.