Σάββατο 7 Μάη 2011
ΠΑΟ - ΣΙΕΝΑ 77-69
Πλώρη για το έκτο... αστέρι

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το 6ο ευρωπαϊκό τρόπαιο θα έχει ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του επί της Σιένα με 77-69 στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας που διεξάγεται στη Βαρκελώνη. Στον τελικό της Κυριακής (17.30, ΝΕΤ) οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (οι δυο ομάδες επιβεβαίωσαν τα αρχικά προγνωστικά για το ζευγάρι του τελικού) ενώ στο μικρό τελικό θα κοντραριστούν Σιένα και Ρεάλ Μαδρίτης για την 3η θέση (14.30, ΝΕΤ).

Στο χτεσινό παιχνίδι οι «πράσινοι» κατάφεραν να αντεπεξέλθουν στη δυνατή (έως και αντιαθλητική αρκετές φορές) άμυνα της ιταλικής ομάδας και με τον Νικ Καλάθη, που πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του δίνοντας λύσεις επιθετικά, και τους Αντώνη Φώτση και Μάικ Μπατίστ, που αποτέλεσαν τα στηρίγματα μέσα στη ρακέτα (ιδιαίτερα στο β' μέρος), κατάφεραν σταδιακά μετά το μέτριο ξεκίνημα του πρώτου 10λεπτου να επιβάλουν το ρυθμό τους, να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Στην άλλη πλευρά, η δυνατή άμυνα των πρωταθλητών Ιταλίας, που τους κρατούσε στο παιχνίδι στο α' μέρος και ειδικότερα στο πρώτο 10λεπτο όταν είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, όπου κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (19-8) και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ (10-15, 17-24, 22-27) τους έγινε μπούμερανγκ στο β' ημίχρονο καθώς βασικά ατού φορτώθηκαν γρήγορα με φάουλ (Λαβρίνοβιτς, Μος, Ράκοβιτς). Αποτέλεσμα ήταν να γίνει πιο εύκολο το έργο των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που από τα μισά της τρίτης περιόδου έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας (66-57, 68-61) ενώ έδειξαν και χαρακτήρα (χάρη και στην εμπειρία του Διαμαντίδη σε αυτό το σημείο) όταν η Σιένα έκανε την αντεπίθεσή της στα τελευταία λεπτά και μείωσε το σκορ σε 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 40-36, 56-47, 77-69.

Παναθηναϊκός: Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 16, Φώτσης 14 (2), Σάτο 6 (1), Νίκολας 3 (1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (1), Βουγιούκας 6, Καλάθης 17.

Σιένα: Μακ Κάλεμπ 7, Ζήσης 4, Χέρστον 12 (2), Καραρέτο 2, Ράκοβιτς 10, Λαβρίνοβιτς 7 (1), Καουκένας 13 (1), Ρες, Ακιντέλε 4, Γιάριτς, Στόουνρουκ 4, Μος 6.

Τον... ανέτρεψε και προκρίθηκε (2014-10-10 00:00:00.0)
Κράτησε τον τίτλο ο ΠΑΟ (2014-06-05 00:00:00.0)
Μια νίκη... διπλή πρόκριση (2014-04-04 00:00:00.0)
Αλλαγή σκηνικού (2011-03-25 00:00:00.0)
Χωρίς Παπαλουκά (2010-06-25 00:00:00.0)
Κάλεσμα για όλους (2009-06-25 00:00:00.0)