Παρασκευή 2 Δεκέμβρη 2011
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Διπλό κακό...

Σε περιπέτειες ακόμα και για το στόχο της πρόκρισης μπήκε από χτες ο Ολυμπιακός, αφού για την 7η αγωνιστική του ομίλου στην Ευρωλίγκα υπέστη ακόμα μια ήττα (την 4 μέχρι τώρα) αυτήν τη φορά στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ με 86-70. Μάλιστα το κακό για τους «ερυθρόλευκους» είναι διπλό, αφού απώλεσαν και τη διαφορά της νίκης τους στον πρώτο αγώνα στο ΣΕΦ (81-74), κάτι που σημαίνει ότι η τουρκική ομάδα ευνοείται σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης έδειχναν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα, όμως οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια βρήκαν λύσεις, κυρίως από τους Κέρτις Τζέρελς και Ρόκο Λένι Ούκιτς, παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα. Πάντως η ατυχία δεν άφησε για μια ακόμη φορά τους «ερυθρόλευκους» καθώς ο Παπαδόπουλος βγήκε νοκ άουτ λίγο πριν την αναμέτρηση, ενώ τραυματίας αποχώρησε στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Αντιτς. Τα δεκάλεπτα: 16-17, 42-36, 59-56, 86-70.

ΠΑΟ: Επέστρεψε στις νίκες

Ο Παναθηναϊκός διασκέδασε τις εντυπώσεις από την ήττα στην Καβάλα και κόντρα στην ΚΚ Ζάγκρεμπ πέτυχε την 5η του νίκη στην Ευρωλίγκα με το ευρύ 94-76, για την 7η αγωνιστική του ομίλου του. Μπροστά στον κόσμο τους, οι «πράσινοι» παρουσίασαν ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο, το οποίο τους επέτρεψε να επιστρέψουν στις νίκες, αλλά και τις καλές εμφανίσεις και παράλληλα τους έδωσε το δικαίωμα να μείνουν στο κυνήγι της 2ης θέσης του ομίλου τους. Στα συν για το «τριφύλλι» η πολύ εμφάνιση του Μπάτιστ (19π) που δείχνει να βρίσκει ρυθμό.