ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
Ξεχώρισαν Μπολτ και Ρουντίσα

Παγκόσμιο ρεκόρ στα 800μ. σημείωσε χτες ο Κενυάτης Ρουντίσα

Associated Press

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Κενυάτης Ρουντίσα στα 800μ. ο οποίος πήρε το χρυσό μετάλλιο κάνοντας και παγκόσμιο ρεκόρ με χρόνο 1.40.91 αποδεικνύοντας το ταλέντο του, καθώς παραμένει για 2 χρόνια αήττητος στο αγώνισμα. Δεύτερος ήταν ο Αμος (Μποτσουάνα) 1.41.73 και τρίτος ο επίσης Κενυάτης Κιτούμ με 1.42.53.

Σε υπόθεση της Τζαμάικας εξελίχθηκε ο τελικός των 200μ. ανδρών αφού και οι τρεις θέσεις του βάθρου καπαρώθηκαν από αθλητές του νησιού της Καραϊβικής. Το φαβορί, Γιουσέιν Μπολτ, πρώτευσε με σπουδαία επίδοση 19.32, με δεύτερο τον Μπλέικ (19.44) και τρίτο τον Γουέιρ (19.84). Ας σημειωθεί ότι με τη νίκη του ο Μπολτ σημείωσε ένα ιστορικό ρεκόρ καθώς έγινε ο πρώτος αθλητής που κερδίζει τα 100μ. και 200μ. σε δυο συνεχόμενες Ολυμπιάδες (Πεκίνο 2008).

Στον τελικό της σκυταλοδρομίας των 4Χ100 των γυναικών πέρασαν οι ΗΠΑ (41.64), Τρινιντάντ/Τομπάγκο (42.31), Ολλανδία (42.45), Oυκρανία (42.36), Τζαμάικα (42.37), Γερμανία (42.69), Βραζιλία (42.55), Νιγηρία (42.74).

ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ): Οι ΗΠΑ νίκησαν την Αυστραλία με 86-73 και προκρίθηκαν στον τελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του παιχνιδιού Γαλλία - Ρωσία, που έπαιζαν αργά χτες το βράδυ.

ΒΟΛΕΪ (Γ): Οι ΗΠΑ προκρίθηκαν στον τελικό του ολυμπιακού τουρνουά επικρατώντας 3-0 σετ της Ν. Κορέας, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Βραζιλία η οποία κέρδισε εύκολα την Ιαπωνία με 3-0 σετ.

ΠΥΓΜΑΧΙΑ (Γ): Η Αμερικανή Κλαρέσα Σιλντς νίκησε 19-12 τη Ρωσίδα Ναντέζντα Τορλοπόβα στον τελικό της κατηγορίας 75κ. Στα 60κ. το χρυσό πήρε η Κέιτι Τέιλορ (Ιρλανδία), που νίκησε την Ρωσίδα Οτσιγκάβα.

ΙΠΠΑΣΙΑ (Γ): Στο ατομικό της ιππικής δεξιοτεχνίας το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Βρετανίδα Σάρλοτ Ντουτζάρντιν, το ασημένιο η Ολλανδέζα Αντελίντε Κορνέλισεν, ενώ το χάλκινο πήρε η επίσης Βρετανίδα Λάουρα Μπεχτολσάιμερ.

ΠΑΛΗ (Γ): Στην κατηγορία των 55κ. η Ιαπωνέζα Γιοσίντα επικράτησε Καναδέζας Βέρμπεεκ με 5-0 στα σημεία.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Γ): Η Νορβηγία εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό του χάντμπολ, αφού επικράτησε στον ένα ημιτελικό με 31-25 της Νότιας Κορέας. Το άλλο εισιτήριο διεκδικούσαν η Ισπανία και το Μαυροβούνιο χτες βράδυ.

ΜΠΑΣΚΕΤ (Α): Το ντέρμπι της Ισπανίας με τη Ρωσία (19.00, ΕΤ1) συγκεντρώνει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον στους σημερινούς ημιτελικούς των ανδρών. Στο άλλο παιχνίδι οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν την Αργεντινή (23.00, ΕΤ1).

ΧΟΚΕΪ ΕΠΙ ΧΟΡΤΟΥ (Α): Η Γερμανία προκρίθηκε στον τελικό του ολυμπιακού τουρνουά χόκεϊ ανδρών, αφού επικράτησε της Αυστραλίας στον ημιτελικό με 4-2.

ΒΟΛΕΪ (Α): Βουλγαρία - Ρωσία (17.00) και Βραζιλία - Ιταλία (21.30) θα διεκδικήσουν σήμερα την πρόκρισή τους στον τελικό του αγωνίσματος.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ: Αναβλήθηκε χτες η κούρσα μεταλλίων στην ιστιοπλοΐα ανδρών με σκάφη τύπου «470», λόγω της άπνοιας που επικρατεί στο Γουεϊμάουθ. Ο αγώνας μετατέθηκε για σήμερα το μεσημέρι (2 μ.μ. ώρα Ελλάδας), ενώ μία ώρα αργότερα είναι προγραμματισμένη η αντίστοιχη κούρσα των γυναικών.

ΚΑΝΟΕ: Τα γερμανικά πληρώματα πήραν το χρυσό μετάλλιο τόσο στο C2 1000μ. των ανδρών όσο και στο K2 500μ. των γυναικών. Νίκη της Ουγγαρέζας Κόζακ στο K1 500μ. και των Αυστραλών στο K4 1000μ.