Πέμπτη 29 Μάρτη 2001
AEK - ΤΑΟΥΓΚΡΕΣ 75-74
Ακατάλληλο για... καρδιακούς

Εστω και με περιπετειώδη τρόπο η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει με 75-74 στην παράταση (κ.α. 65-65) της Ταουγκρές και να κάνει το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών αγώνων που θα κρίνουν για το ποια από τις δυο ομάδες θα πάρει την πρόκριση στον τελικό της ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ. Χτες στο ΟΑΚΑ η Ενωση μπροστά σε περίπου 10.000 οπαδούς της πέτυχε την πρώτη νίκη, από τις τρεις που χρειάζεται, κυριολεκτικά σε νεκρό χρόνο. Ενα καλάθι του Ντικούδη, μάλλον εκπρόθεσμο (αφού δεν ακούστηκε η κόρνα της γραμματείας) έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα και το έναυσμα για να διεξαχθούν σκηνές απείρου κάλλους. Τι είχε συμβεί λίγο πιο πριν; Στα 17΄΄ πριν το τέλος και ενώ η ΤΑΟΥ προηγούνταν με 74-73 ο Στομπέργκας έκανε βήματα. Η τελευταία επίθεση της ΑΕΚ γίνεται με οργανωτή τον Στεφάνοβ, ο οποίος χρονοτριβεί και δίνει στα 7΄΄ στον Κακιούζη ο οποίος αστοχεί στα 4΄΄ αλλά ο Στεφάνοβ στο 1 δέκατο και 1 εκατοστό παίρνει το ριμπάουντ και πασάρει στον Ντικούδη, ο οποίος βάζει το καλάθι. Οπως είναι φυσικό, οι Ισπανοί με πρώτο τον προπονητή τους, Ιβάνοβιτς, έπεσαν πάνω στη γραμματεία μέχρι ο Κροάτης διαιτητής, Ντάνκο Ράντιτς, να μετρήσει το καλάθι και να μείνουν οι Ισπανοί να διαμαρτύρονται και οι ΑΕΚτζήδες να πανηγυρίζουν.

Οσον αφορά στα αγωνιστικά του παιχνιδιού θα λέγαμε για την ΑΕΚ ότι πάλι καλά που νίκησε. Η ελληνική ομάδα έστω και με αυτόν τον τρόπο γλίτωσε το χαρακτηρισμό «ιδανική αυτόχειρας», αφού ενώ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού είχε το πάνω χέρι στην τελευταία περίοδο φάνηκε να παθαίνει... κλακάζ. Σε όλο το α΄ μέρος με τον Ιμπραήμ Κουτλάι να εντυπωσιάζει οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγούνται συνεχώς (15-11 α΄ δεκάλεπτο, 23-16 β΄, 33-27 ημίχρονο). Μάλιστα το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη όπου η Ενωση βρέθηκε να προηγείται και με 14 πόντους (50-36 στο 28΄). Από εκείνο το σημείο όμως η αλλαγή της άμυνας της Ταουγκρές σε ζώνη και το ξύπνημα του Βίκτορ Αλεξάντερ άρχισαν να αλλάζουν το παιχνίδι. Οι Ισπανοί, μέσα σε τέσσερα λεπτά, με ένα σερί 15-3 μπήκαν ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 53-51 (32΄). Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε «θρίλερ», με την Ταουγκρές να προηγείται 65-64 λίγο πριν τη λήξη. Ο Κακιούζης με μια βολή στο 40΄΄ ισοφάρισε το σκορ στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

AEK: Στεφάνοβ 7, Κικίλιας 3, Χάμινγκ 2, Χατζής 10, Κουτλάι 20, Ντικούδης 17, Μπετς 10, Κακιούζης 6, Παντελιάδης.

ΤΑΟΥ ΚΕΡΑΜΙΚΑ: Σκόλα 10, Μπένετ 6, Φουαρές 15, Τιμίνσκας 5, Στομπέργκας 5, Ομπέρτο 8, Αλεξάντερ 19, Κορτσιάνι 6.