Τρίτη 4 Ιούνη 2013
«Λευκή πετσέτα» έριξαν οι άνδρες

Με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά τη συμμετοχή της στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βρίσκεται πλέον η Εθνική ανδρών μετά την ήττα με 3-0 από το Βέλγιο στην Ορεστιάδα στον πρώτο αγώνα μπαράζ των δυο ομάδων, έχοντας πλέον δύσκολο έργο για τη ρεβάνς στις Βρυξέλλες (θα πρέπει να κερδίσουν τέσσερα σετ). Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο για τους Βέλγους που εκμεταλλεύτηκαν τα προβλήματα στην υποδοχή της Ελλάδας και πήραν εύκολα τα τρία σετ (21-25, 14-25, 19-25). Εκτός της υποδοχής σημαντική ήταν και η απουσία του Χριστοφιδέλη για την Ελλάδα, ενώ το ρίσκο της χρησιμοποίησης δυο λίμπερο σε άμυνα και επίθεση (Στεφάνου, Παπαδημητρίου) δεν απέδωσε τα αναμενόμενα.

• Στα αξιοσημείωτα της συνάντησης η τελετή ονομασίας του κλειστού γυμναστηρίου της Ορεστιάδας σε «Νίκος Σαμαράς» στη μνήμη του πρώην παίκτη της ομάδας που έφυγε πρόωρα από τη ζωή τον περασμένο Νοέμβρη.