ΠΑΟΚ - ΜΕΤΑΛΙΣΤ 0-2
Ονειρα... θερινής νυκτός

Δυσκόλεψαν οι ελπίδες του ΠΑΟΚ για πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ

MotionTeam

Tην αμυντική ολιγωρία σε δυο καίριες φάσεις σε κάθε ημίχρονο, καθώς και την έλλειψη παιχνιδιών (κάτι που φάνηκε ιδιαίτερα στο Β' μέρος) πλήρωσε ο ΠΑΟΚ χτες με αντίπαλο τη Μέταλιστ Χάρκιφ από την οποία ηττήθηκε στην Τούμπα με 2-0 σε παιχνίδι για τον Γ' προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Ετσι πλέον οι ελπίδες πρόκρισης για το Δικέφαλο έχουν ψαλιδιστεί στο ελάχιστο, με τη ρεβάνς στην Ουκρανία να φαντάζει πολύ δύσκολο έργο.

Δυο γκολ του κορυφαίου του αγώνα Ντέβιτς, ένα με πέναλτι στο 43' (χέρι του Βίτορ) και ένα με αντεπίθεση στο 72' (σε συνδυασμό με λάθος εκτίμηση του Χάκομπο) ήταν αυτά που διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα. Η ελληνική ομάδα είχε καλύτερη εικόνα στο πρώτο μέρος όταν πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού έχοντας καλή αλληλοκάλυψη στις γραμμές και -ασυνήθιστη- για την εποχή ταχύτητα, ενώ έχασε και δυο σημαντικές ευκαιρίες (Γεωργιάδης 16', Αθανασιάδης 30') να προηγηθεί. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πρόσεξαν περισσότερο την άμυνά τους με αποτέλεσμα οι ασπρόμαυροι να δυσκολευτούν επιθετικά, ενώ όσο η ώρα περνούσε ο ρυθμός του Δικεφάλου -φυσιολογικά- έπεφτε, με την ευκαιρία του Σαλπιγγίδη στο 88' να είναι η καλύτερη στιγμή για την ομάδα. Στις καθυστερήσεις το δοκάρι σε ευκαιρία του Χριστάλδο γλύτωσε τους γηπεδούχους από τα (ακόμη) χειρότερα...