Σάββατο 14 Ιούνη 2014
Σελίδα 22
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Νίκη με... κραυγές για Βραζιλιάνους

Μπορεί η Βραζιλία να πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στην Κροατία στην πρεμιέρα του 1ου Ομίλου επικρατώντας με 3-1, ωστόσο εάν πρέπει να χαρεί για κάτι, είναι απλά οι τρεις βαθμοί. Παρά τη νίκη, η εμφάνιση δεν ήταν ό,τι περίμεναν οι φίλοι της Σελεσάο, που έδειξε σοβαρές αδυναμίες και άγχος, ενώ τα διαιτητικά λάθη του Ιάπωνα Νισιμούρα, που σε κάποιες χαρακτηριστικές φάσεις αδίκησε τους Κροάτες, έχουν ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων. Κυριότερο η απόφασή του να καταλογίσει πέναλτι στο 71' σε κράτημα του Λοβρέν στον Φρεντ, με το οποίο η Βραζιλία πήρε το προβάδισμα με 2-1 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση από τον Νεϊμάρ. Μέχρι τότε οι Κροάτες είχαν καταφέρει να προηγηθούν με αυτογκόλ του Μαρσέλο στο 11' για να ισοφαρίσουν στο 29' οι Βραζιλιάνοι με σουτ του Νεϊμάρ. Μετά το πέναλτι οι Καριόκας εκμεταλλεύτηκαν τον εκνευρισμό των Κροατών και πήραν την πρωτοβουλία στο παιχνίδι πετυχαίνοντας ένα ακόμη γκολ με τον Οσκαρ στις καθυστερήσεις. Οι Κροάτες κατάφεραν να απειλήσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Πέρισιτς να χάνει σημαντική ευκαιρία.

Αντιδράσεις για Νισιμούρα

Η διαιτησία του Ιάπωνα Νισιμούρα ξεσήκωσε αντιδράσεις τόσο από πλευράς ηττημένων Κροατών όσο και σε διεθνές επίπεδο. Την ευκαιρία δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη οι αιώνιοι αντίπαλοι των Βραζιλιάνων, Αργεντίνοι, με την εφημερίδα της χώρας «ΟLE» να κάνει λόγο για πρεμιέρα των κλοπών. Κριτική στον ρέφερι για τη συμβολή του στο αποτέλεσμα του αγώνα έκαναν και η γαλλική «Equipe» καθώς και ο βρετανικός «Guardian».