Τρίτη 12 Ιούνη 2001
Σελίδα 46
Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Κρητικό προβάδισμα

Ο Αγιος Νικόλαος, σ' αντίθεση με το Ναυπακτιακό, εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα έδρας στα μπαράζ της Α' Κατηγορίας. Οι Κρητικοί πήραν τη νίκη με 3-1 επί του Παναιτωλικού και βλέπουν πιο «καθαρά» την παραμονή στην κατηγορία από τους Ναυπακτιακό και Παναιγιάλειο που ήρθαν ισόπαλοι με 2-2. Στην Κρήτη ο Αγιος Νικόλαος με τον Δημήτρη Μάρη να βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική μέρα και να κάνει χατ - τρικ, κέρδισε τον Παναιτωλικό με 3-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν περισσότερο από τους αντιπάλους τους και έτσι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών χάρη σε σουτ του Μάρη, ενώ ο ίδιος παίκτης σε δύο λεπτά (47' - 49') πέτυχε δύο ακόμα τέρματα τριπλασιάζοντας τόσο τα δικά του όσο και της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 67' με κεφαλιά του Τριχιά.

Από την άλλη, στη Ναύπακτο, ο τοπικός Αστέρας δεν εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα έδρας και παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στον Παναιγιάλειο. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 11' για τους γηπεδούχους, όταν ο Πέκεζ άνοιξε το σκορ. Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήρθε στην τελευταία φάση του α' ημιχρόνου, όταν ο Ανωγιάτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Με την αρχή της επανάληψης, ο Παπαποστόλου έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ναυπακτιακό αλλά στο 65' ο Κάζιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Τώρα, οι παίκτες του Παναιγιάλειου θα επιδιώξουν τη νίκη στην έδρα τους αλλά και την ισοπαλία ξανά στη Ναύπακτο προκειμένου να χαμογελάσουν αυτοί.