Τρίτη 20 Γενάρη 2015
ΜΠΑΣΚΕΤ
Ο Σλότερ τού... άναψε τα φώτα

Σκούρα τα βρήκε ο Παναθηναϊκός στην Πάτρα αφού τα... χρειάστηκε αρκετά μέχρι να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα και να επικρατήσει τελικά με 77-71 στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής, αποφεύγοντας τα χειρότερα. Το παιχνίδι, που άρχισε με καθυστέρηση (32') λόγω μπλακ άουτ στο φωτισμό, κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο όταν οι «πράσινοι» έχοντας ως μπροστάρη τον κορυφαίο τους χτες Σλότερ (19 π.) βρήκαν τις λύσεις για να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων. Οι τελευταίοι κυριάρχησαν σε όλο το πρώτο μέρος σημειώνοντας μάλιστα 30 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο χάρη στην ευστοχία στα περιφερειακά σουτ (9/16 δίποντα και 8/14 τρίποντα), καταφέρνοντας να προηγηθούν και με 12 π. διαφορά (49-37) στο ημίχρονο. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βελτιώνοντας την άμυνά τους στην επανάληψη και με καλύτερες επιλογές στην επίθεση μέχρι το 30' είχαν ξαναμπεί στον αγώνα (59-57), ωστόσο η αποχώρηση του Διαμαντίδη λόγω τραυματισμού στην τέταρτη περίοδο, τους στέρησε τη δυνατότητα να συνεχίσουν στους ίδιους ρυθμούς. Μετά το 35' ήταν η ώρα του Σλότερ να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά.

Ακόμα δυσκολότερη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στα Τρίκαλα όπου επικράτησε των γηπεδούχων με 81-79. Αντίθετα, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, εάν εξαιρέσει κανείς μια χαλάρωση στο δεύτερο δεκάλεπτο, νίκησε ο Ολυμπιακός τον Πανελευσινιακό εκτός έδρας με 102-66. Με τον Μενσά Μπονσού να πραγματοποιεί ακόμη μία επιβλητική εμφάνιση, η ΑΕΚ επιβλήθηκε του ΚΑΟΔ στο ΟΑΚΑ με 89-79. Αλλα αποτελέσματα: Κηφισιά - Πανιώνιος 86-85, Κολοσσός Ρόδου - Κόροιβος 82-75, Αρης - Ρέθυμνο 68-62. Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 23, Ολυμπιακός 23, ΠΑΟΚ 22, Ρέθυμνο 20, Αρης 19, ΑΕΚ 19, Κηφισιά 19, Απόλλων Π. 19, Κολοσσός Ρ. 19, Τρίκαλα 17, ΚΑΟΔ 17, Κόροιβος 17, Πανιώνιος 16, Πανελευσινιακός 16.