Τρίτη 17 Φλεβάρη 2015
Νίκη κορυφής για ΠΑΟΚ και έκτροπα στου Ρέντη

H απόλυτη ισορροπία υπάρχει πλέον στην κορυφή της Α1 ανδρών όπου Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ συγκατοικούν στο ρετιρέ μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη του Δικέφαλου επί των «ερυθρολεύκων» με 3-2 για την 16η αγωνιστική σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι. Ετσι πλέον η μάχη για την πρωτιά στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος λαμβάνει άλλες διαστάσεις. Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικό (και αρκετά σπάνιο) το γεγονός ότι και οι δυο πρωτοπόροι έχουν την απόλυτη ισοπαλία στα 5 κριτήρια που θέτει ο κανονισμός για αυτές τις περιπτώσεις. Ετσι, πλέον, το ενδεχόμενο αν και απομένουν 6 αγωνιστικές ακόμα - η πρώτη θέση να κριθεί σε μπαράζ μοιάζει αρκετά πιθανό.

Πάντως, από τον αγώνα στο κλειστό του Ρέντη δεν έλειψαν τα σοβαρά έκτροπα αρχικά στο τελείωμα του 2ου σετ όταν οι παίκτες του ΠΑΟΚ δέχθηκαν βροχή αντικειμένων, με αποτέλεσμα την 20λεπτη διακοπή του αγώνα και τους διαιτητές να ζητάνε εκκένωση. Τελικά επιλέχθηκε η λύση της μετατόπισης των οπαδών. Αντίστοιχο σκηνικό με βροχή αντικειμένων υπήρξε και στο φινάλε, με αποτέλεσμα τον τραυματισμό δύο παικτών του ΠΑΟΚ (Γκομέζ, Καρασαββίδης), ενώ κάδο απορριμμάτων δέχθηκε και ο πρώτος διαιτητής του αγώνα. Οι δύο ομάδες, μετά το τέλος, εξέφρασαν αρκετά παράπονα για τη διαιτησία, ενώ ο Ολυμπιακός τα έβαλε και με τον Χιμένεζ των αντιπάλων τον οποίον κατηγορούν για προκλητική συμπεριφορά.

Κατά τα άλλα, στα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχωρίζει η νίκη του Φοίνικα Σύρου επί του Παναθηναϊκού με 3-0 που έφερε εντός πρώτης πεντάδας τους «κουρσάρους», αλλά και την αντίστοιχη της ουραγού Λαμίας με 3-2 επί της Κηφισιάς. Αλλα αποτελέσματα: ΑΕΚ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-3, Παμβοχαϊκός - Ορεστιάδα 3-0, Αρης - ΜΕΝΤ 3-0.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 41, Κηφισιά 31, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 31, Φοίνικας Σύρου 30, Παναθηναϊκός 27, Παμβοχαϊκός 22, Ορεστιάδα 21, ΜΕΝΤ 13, Αρης 13, ΑΕΚ 9, Λαμία 9.

Στην Πυλαία το ενδιαφέρον (2016-12-22 00:00:00.0)
ΒΟΛΕΪ (2015-11-24 00:00:00.0)
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ (2015-03-28 00:00:00.0)
Ωρα Λιγκ Καπ στους άνδρες (2015-01-30 00:00:00.0)
Αποστολές εκτός έδρας για πρωτοπόρους (2015-01-10 00:00:00.0)
Ντέρμπι κορυφής (2014-11-22 00:00:00.0)