Τρίτη 26 Γενάρη 2016
ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1
«Ερυθρόλευκη»... παράσταση στο ΣΕΦ

Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα όταν είδε την υπέρ του διαφορά των 30 π. να μειώνεται στους 9, ο Ολυμπιακός τελικά επικράτησε χτες του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με 80-66 στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής, αγκαλιάζοντας ουσιαστικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Οι «ερυθρόλευκοι» έσπασαν το αήττητο των «πρασίνων» στο πρωτάθλημα, τους έπιασαν στο ρετιρέ και υπερκαλύπτοντας τη διαφορά της ήττας τους στο ΟΑΚΑ (-4 π.) έχουν το πάνω χέρι στην ισοβαθμία. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, όταν και κυριάρχησαν απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που πελαγοδρομούσε αμυντικά και επιθετικά, παίρνοντας αρχικά μεγάλη διαφορά στο σκορ (27-9 , 34-11, 37-13), την οποία λίγο πριν από το ημίχρονο (18') έφθασαν στη μέγιστη τιμή της (49-19). Από εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» με πιο ευέλικτο σχήμα και τους Γκιστ - Φώτση στις θέσεις των ψηλών βρήκαν λύσεις απ' την περιφέρεια και τα μακρινά σουτ και σε συνδυασμό με ένα επιθετικό μπλακάουτ των γηπεδούχων ροκάνισαν τη διαφορά στην επανάληψη, ρίχνοντάς την σε μονοψήφιο αριθμό στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (68-59). Ωστόσο, η αμυντική βελτίωση του Ολυμπιακού και οι λύσεις στην επίθεση που πρόσφερε ο Χάκετ σε κρίσιμα σημεία τον βοήθησαν να διατηρήσει τα ηνία μέχρι τέλους.

Αλλα αποτελέσματα: Κηφισιά - ΠΑΟΚ 97-92, Καβάλα - Τρίκαλα 90-72, Αρης - Αρκαδικός 86-52, Κόροιβος - Απόλλων Πάτρας 58-59, Ρέθυμνο - Κολοσσός Ρόδου 95-87, ΑΕΚ - Λαύριο 90-82.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 29, Παναθηναϊκός 29, ΑΕΚ 26, Αρης 25, Κηφισιά 23, ΠΑΟΚ 23, Απόλλων Π. 22, Τρίκαλα 21, Κολοσσός Ρ. 21., Κόροιβος 21, Ρέθυμνο 20, Λαύριο 19, Καβάλα 18, Αρκαδικός 18.