Πέμπτη 27 Οχτώβρη 2016
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ - ΠΑΟ 83-84
Καλάθης... νίκης

Σε έναν αγώνα με συγκλονιστικό φινάλε, ο Παναθηναϊκός στο ντεμπούτο του Πασκουάλ στον πάγκο του επικράτησε χτες εκτός έδρας της Μπάμπεργκ με 84-83 για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση και την πρώτη εκτός έδρας. Ενα καθοριστικό καλάθι του Καλάθη μόλις 2'' πριν τη λήξη ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι και ουσιαστικά ολοκλήρωσε την υποδειγματική αντεπίθεση των πρασίνων στο τελευταίο 3λεπτο με σερί 11-0. Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει στο 37' με 10 πόντους διαφορά (83-73), ωστόσο με άψογη αμυντική τακτική, βγάζοντας 4 άμυνες και 9 συνεχόμενους πόντους (2 γκολ-φάουλ, ένα 3ποντο), κατάφερε στα τελευταία δευτερόλεπτα να φέρει το παιχνίδι στον πόντο (83-82) πριν το καθοριστικό τελευταίο σουτ του Καλάθη. Μέχρι τότε ο Παναθηναϊκός εμφάνισε διακυμάνσεις στην απόδοσή του, αφού είχε τα ηνία στο πρώτο μέρος χάρη στην ευστοχία της περιφέρειας (15-20, 22-28, 31-39, 37-42 ημίχρονο). Ωστόσο η εικόνα άλλαξε στην επανάληψη, αφού τα αμυντικά λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να βρουν τις λύσεις κοντά στο καλάθι και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ (73-64, 78-72, 83-82).

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 7(1), Μέλι 17(4), Ζήσης 13(1 τρ., 6 ασίστ), Τάις 4, Λο 6(1), Στρέλνιεκς 16(1), Βερεμένκο 2, Μίλερ 12(2), Χέκμαν 391), Ραντόσεβιτς 3.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9(2), Νίκολς 1, Ρίβερς 18(3), Φώτσης 3(1), Παππάς 5, Φελντέιν 16(4), Γκιστ 10, Μπουρούσης 9(1), Καλάθης 13(1 τρ., 11 ριμπ., 9 ασίστ).