Παρασκευή 10 Φλεβάρη 2017
ΠΑΟ - ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ 81-72
Εμεινε ψηλά... ελπίζει για ψηλότερα

Σπουδαίας σημασίας νίκη, που τον εδραιώνει στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, πέτυχε χτες ο Παναθηναϊκός επί της Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ με 81-72 για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Παράλληλα, με το αποτέλεσμα αυτό, οι πράσινοι διατηρήθηκαν και στο κυνήγι για το κάτι παραπάνω και την 4η θέση (έστω και με δύσκολο έργο για αυτό) που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά.

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα και τις επιθετικές λύσεις που προσέφεραν αρχικά ο Φελντέιν στο πρώτο μέρος και οι Μπουρούσης, Τζέιμς στο δεύτερο, ο Παναθηναϊκός πήρε απο το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα διατηρώντας το προβάδισμα. Αν και η ευστοχία κυρίως από τα τρίποντα κρατούσε τη γερμανική ομάδα για μεγάλο χρονικό διάστημα εντός του αγώνα, εντούτοις η καλή εμφάνιση των γηπεδούχων, κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκοψε τα όποια... όνειρα των αντιπάλων.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 27-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο η αντίδραση της Μπάμπεργκ από την περιφέρεια, σε συνδυασμό με τα αμυντικά λάθη και το επιθετικό μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού (5` χωρίς καλάθι), έκανε ρευστό το σκηνικό μέχρι το ημίχρονο (42-41). Με μπροστάρη τον Μπουρούση, το «τριφύλλι» άλλαξε εκ νέου τα δεδομένα στο τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας και πάλι διαφορά ασφαλείας (65-54) στις αρχές της 4ης περιόδου, αλλά η Μπάμπεργκ μείωσε εκ νέου σε 65-61. Ωστόσο η αμυντική βελτίωση της ελληνικής ομάδας από κείνο το σημείο και οι λύσεις των Παπά, Τζέιμς στο σκοράρισμα, έγειραν την πλάστιγγα της νίκης υπέρ της.

Στα ψηλά της βαθμολογίας εδραίωσε τον Παναθηναϊκό η χτεσινή νίκη επί της Μπάμπεργκ για την Ευρωλίγκα

Eurokinissi

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 17 (4), Νίκολς, Ρίβερς 4, Τζέιμς 15 (2), Παππάς 8, Φελντέιν 16 (4), Γκάμπριελ 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 16 (1), Καλάθης. ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Κοζέρ 5 (1), Μέλι 2, Ζήσης 10 (2), Τάις 18 (3), Λο 2, Στρέλνιεκς 5 (1), Βερεμεένκο 2, Μίλερ 11 (2), ΜακΝιλ, Χέκμαν 6 (2), Ραντόσεβιτς 11.

• Αλλα χτεσινά αποτελέσματα: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ερυθρός Αστέρας 102-80, Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπασκόνια 85-84, Εφές - Αρμάνι 90-86, Ούνιξ Καζάν - Ρεάλ Μαδρίτης 77-81.
  • Η βαθμολογία (νίκες-ήττες): Ρεάλ Μαδρίτης 17-5, ΤΣΣΚΑ Μόσχας 16-6, Ολυμπιακός (21αγ) 15-6, Φενερμπαχτσε (21αγ) 14-7, Παναθηναϊκός 13-9, Ερυθρός Αστέρας 12-10, Μπασκόνια 12-10, Εφές 11-11, Νταρουσάφακα (21αγ) 10-11, Ζαλγκίρις Κάουνας 9-12, Μπαρτσελόνα (21αγ) 8-13, Μακάμπι Τ.Α. 8-14, Ούνιξ 7-15, Αρμάνι 7-15, Γαλατασαράι (21αγ) 6-15.