Τρίτη 10 Οχτώβρη 2017
BASKET LEAGUE
Ο ΠΑΟ το ντέρμπι, τις εκπλήξεις Προμηθέας και Κόροιβος

Οι νίκες του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και των Προμηθέα Πατρών και Κόροιβου Αμαλιάδας επί ΠΑΟΚ εκτός και Αρη εντός έδρας αντίστοιχα, που συγκαταλέγονται στις εκπλήξεις της αγωνιστικής, σημάδεψαν την πρεμιέρα της νέας σεζόν για την Βasket League.

Στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει νικητής επί του γηπεδούχου Ολυμπιακού με 71-68, σταματώντας μάλιστα με αυτόν τον τρόπο ένα σπουδαίο σερί των «ερυθρολεύκων», με 121 εντός έδρας νίκες σε κανονική περίοδο. Οι δύο ομάδες έδειξαν να χρειάζονται ακόμα χρόνο προκειμένου να βρουν ρυθμό και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη. Ωστόσο ο αγώνας είχε συναρπαστική εξέλιξη, αφού μετά από 30 «μοιρασμένα» λεπτά (16-15 στο 10', 40-36 στο 20', 54-52 στο 30') ήρθε ένα ανατρεπτικό 4ο δεκάλεπτο. Αρχικά ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Μακ Λιν (18 πόντοι) και Τόμπσον (13 π.) πήρε διαφορά 9 πόντων (65-56) στο 35', δείχνοντας να κρατάει τη νίκη στα χέρια του. Στο τελευταίο πεντάλεπτο όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε και με κορυφαίους τους Καλάθη (14 π.) και Ρίβερς (13 π.) έκανε σπουδαία ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη.

Την μεγαλύτερη έκπληξη της αγωνιστικής έκανε ο αξιόμαχος Προμηθέας Πατρών, που επικράτησε στην Πυλαία του ΠΑΟΚ με 79-73 και μάλιστα πολύ ευκολότερα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, αφού οι Πατρινοί προηγήθηκαν μέχρι και με 21 πόντους διαφορά (57-36 στο 25'), έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Φαγέ (18 π.).

Το δεύτερο «μπαμ» της 1ης αγωνιστικής έγινε στην Αμαλιάδα, όπου ο Κόροιβος επικράτησε του Αρη με 71-55, «προσγειώνοντας» ανώμαλα τους «κιτρινόμαυρους» μετά τη νίκη τους επί του ΠΑΟΚ στο Κύπελλο. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντεκοζί (17 π.).

Στα αξιοσημείωτα και η σπουδαία επικράτηση στη Λάρισα του ΓΣΛ/Φάρου επί του Πανιωνίου με το εκκωφαντικό 98-68, στο ντέρμπι των νεοφώτιστων της κατηγορίας.

Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ, ανεβάζοντας ρυθμούς μετά το 15λεπτο και κυρίως στο β' μέρος, νίκησε τα Τρίκαλα με 91-72, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Σάκοτα (16 π.). Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στη Ρόδο, με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη επί του Ρεθύμνου με 64-63.