Παρασκευή 22 Δεκέμβρη 2017
EUROCUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Ανατροπή πρόκρισης ο Ολυμπιακός

Ανατρέποντας την κατάσταση που είχε δημιουργήσει η ήττα του στο πρώτο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός επικράτησε χτες στην έδρα του με 67-56 της ρουμανικής Σέπσι στον επαναληπτικό αγώνα και πήρε την πρόκριση στους «16» του Eurocup γυναικών, κάτι που αποτελεί σημαντική επιτυχία για το σύλλογο. Οι «ερυθρόλευκες» υπερκάλυψαν τη διαφορά των 4 πόντων με την οποία είχαν χάσει στη Ρουμανία (59-55) και σφράγισαν το «εισιτήριο» για τους «16». Εκεί θα αντιμετωπίσουν την καταλανική Ζιρόνα σε δύο παιχνίδια, με το πρώτο να είναι προγραμματισμένο στις 4 Γενάρη στη Γλυφάδα με τον Ολυμπιακό γηπεδούχο. Στο χτεσινό παιχνίδι οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα είχαν μια καλή δεύτερη περίοδο, στην οποία κυριάρχησαν πλήρως (37-16 ημίχρονο), ενώ παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους στην επανάληψη έδειξαν χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο, και ιδιαίτερα στο τελευταίο κρίσιμο πεντάλεπτο του αγώνα, και κράτησαν τη διαφορά που ήθελαν.

Δεκάλεπτα: 17-12, 37-16, 55-38, 67-56

Ολυμπιακός: Μάζιτς 3 (1), Σταμάτη, Χατζηνικολάου 12 (1/1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάλτση 17 (4/7 τρίποντα), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 6 (7 ριμπάουντ), Αντερσον 5, Μακόλι 16 (9 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 2, Καλτσίδου 11 (7/7 βολές).

Σέπσι: Ουέμπ 11 (2), Φοντέιν 1, Κιλίν, Χάμιλτον - Κάρτερ 3, Τζάνκιτς 8, Κρες 9 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάρσαλ 15 (9 ριμπάουντ), Παράου 9 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Στοϊνέσκου, Χοτάνου.