Παρασκευή 22 Δεκέμβρη 2017
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΠΑΟ 63-69
Επαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε

Παρόλο που έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε χτες να φύγει με τη νίκη (69-64) από το Βελιγράδι, όπου αντιμετώπισε τον Ερυθρό Αστέρα για τη 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Μια πολύ σημαντική νίκη για τους «πράσινους», οι οποίοι έτσι διατηρούνται στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας με απολογισμό 10 νίκες και 4 ήττες.

Ο Παναθηναϊκός, που αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον Καλάθη, ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και σταθερά μπροστά στο σκορ (15-20 στο 10', 38-41 στο 20', 42-55 στο 26', 49-58 στο 30'), ενώ έφτασε μέχρι και στο +15 στα μισά της τρίτης περιόδου. Ενα επιθετικό «μπλακ άουτ» στην τέταρτη περίοδο, όμως, που τον άφησε για 8 λεπτά χωρίς πόντο, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν σε απόσταση «βολής» (63-66), κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Εκεί οι «πράσινοι» έδειξαν χαρακτήρα και διαφύλαξαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στην τελική νίκη. Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Γκιστ (16 πόντοι) και Ντένμον (16 π.).

Να παραμείνει στην κορυφή θέλει ο Ολυμπιακός

Προερχόμενος από τη μεγάλη νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Ολυμπιακός για τη 14η αγωνιστική δοκιμάζεται απόψε στην Τουρκία με αντίπαλο την Εφές (19.30 - Νovasports 1), έχοντας ως στόχο την 11η νίκη, η οποία θα τον διατηρήσει στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας. Για μια ακόμη φορά οι «ερυθρόλευκοι» θα εμφανιστούν με απουσίες, αφού δεν θα αγωνιστούν λόγω τραυματισμών οι Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ.